Bývalého prezidenta Václava Havla si pamatujete všichni, málokdo však ví, že má bratra. Podívejte se, jak vypadá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vaclav havel
Zdroj: Michal Kalasek / Shutterstock.com

Profesní život významného českého akademika Ivana Havla výrazně ovlivnila disidentská aktivita staršího bratra Václava Havla. S bratrem a pozdějším prezidentem má společnou vytrvalost a svého velkého snu se nikdy nevzdal.

Ivan Miloš Havel se narodil v Praze v roce 1938 do známé podnikatelské a intelektuální rodiny. Doma už na něj čekal dvouletý bratr Václav, který se později stal jedním z největších Čechů novodobých dějin.

Období druhé světové války rodina přečkala na Českomoravské vrchovině.

Zvídavý byl už jako dítě

Jako dítě měl mnoho zájmů, sbíral brouky, zkameněliny a zajímal se také o astrologii. Dnes už sbírá jen knihy, kterých má doma nespočet.

Ačkoliv měl od dětství velký potenciál, chuť studovat a na základní škole měl pořád samé jedničky, jeho původ mu studium neumožňoval. Na gymnázium po devítiletce jít nemohl, a tak pro něj rodina hledala jinou alternativu. Nakonec vystudoval jemnou mechaniku.

Zdroj: Profimedia

Jeho touha po vzdělání ale byla velká. Navštěvoval večerní gymnázium, a nakonec až v osmadvaceti letech odpromoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT v oboru automatizace.

Doktorát z ciziny

Později ještě získal doktorát na univerzitě v Berkeley. V zahraničí strávil tři roky a v roce 1971 se do normalizačního Československa vrátil. Chtěl nastoupit zpět do výzkumného ústavu, ve kterém působil už před odjezdem, ale bohužel kvůli bratrovi nemohl.

Život mu bratrova disidentská aktivita později zkomplikovala ještě jednou. Když Václav podepsal Chartu 77, byl Ivan vyhozen z Československé akademie věd. Nenechal si ale zkazit chuť a stal se neoficiálním vzdělancem, který pořádal bytové semináře.

Velmi smutný byl pro něj rok 1979. Nejdříve zemřel jeho milovaný tatínek a poté měl autonehodu, při které málem přišel o život, což ho výrazně poznamenalo.

Akademická půda je jeho pole

V revolučních letech se na chvíli vložil do politiky, když v roce 1989 působil v Koordinačním centru Občanského fóra.

Zatímco jeho bratr se po revoluci stal hlavní personou Československé a později i České republiky, on zůstal ve svém akademickém prostředí a od politiky se distancoval. Je autorem řady vědeckých studií a držitelem Zlaté medaile Univerzity Karlovy.

Dnes byste ve dvaaosmdesátiletém prošedivělém muži s několika tituly před i za jménem rozhodně nehledali bratra našeho prvního prezidenta. Zarazí vás jejich podoba.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články