Saturnin: Kavalír Jiří Oulický, jenž se skrývá za vizáží gentlemana, má své mouchy. Některé mu dodnes nebyly odpuštěny

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
saturnin oulicky havelka
saturnin oulicky havelka

Jméno Ondřej Havelka se vám vybaví hlavně ve spojitosti s pojmem gentlemanství. Jeho role i hudební tvorba jsou spojené s obdobím dvacátých let minulého století. Byl i v soukromí vždy pravým gentlemanem, nebo se ani jemu skandály nevyhnuly?

Všestranný umělec se narodil v roce 1954 a předpoklady pro slibnou kariéru měl po rodičích. Maminka byla herečka a tatínek hudební skladatel. Hercem se původně stát nechtěl, mnohem víc ho lákala hudební tvorba.

Herec nebo zpěvák, všechno mu šlo

Zamiloval se do Studia Ypsilon, kde často hráli swing a americké šlágry dvacátých a třicátých let. Přesto se ale přihlásil na DAMU a během studií získal stipendium v milované Ypsilonce, kde působil dlouhá léta.

Hudba ho ale přitahovala natolik, že po absolvování DAMU nastoupil na operní režii na JAMU.

V té době už působil v Originálním pražském synkopickém orchestru, kde interpretoval hudbu dvacátých až čtyřicátých let minulého století.

Před kamerou se poprvé objevil v komedii Řekneme si to příští léto. Následovaly filmy Krakonoš a lyžníci, Rumburak a několik pohádek.

Zdroj: Profimedia

Jednu z hlavních rolí dostal ve filmové adaptaci románu Zdeňka Jirotky Saturnin. Postava Jiřího Oulického, mladého muže dobrého společenského postavení, k němu naprosto seděla.

Sluha Saturnin v podání Oldřicha Víznera se nakonec stane pánem svého pána.

S vlastním souborem zhmotnil svou lásku ke swingu

Dalším Havelkovým počinem bylo v roce 1995 založení dvacetičlenného souboru Melody Makers, který interpretuje hudební éru blues a swingu až dodnes.

Hereckou kariéru v roce 2016 pověsil na hřebík, za to rozjel tu režisérskou. V roce 2018 uvedl film Hastrman, který posbíral hned deset Českých lvů.

I gentleman může uklouznout

Svůj soukromý život si odjakživa bedlivě chrání. Něco málo se o něm ale i přes to ví.

Manželku a matku svého syna Kateřinu Lírovou opustil kvůli manažerce souboru Melody Makers Alici Kovács.

Bývalá manželka mu to však dodnes úplně neodpustila. Havelka tak příkladem toho, že i pravý gentleman může někdy uklouznout.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články