Zabil svoji ženu, nebo se stal obětí šílené hry? Dvojník Bena Afflecka byl předobrazem thrilleru Zmizelá

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Peterson Scott
Zdroj: Profimedia

Scott Peterson žil se svou těhotnou manželkou v Kalifornii a vedl zdánlivě normální život. A to až do chvíle, kdy jeho manželka Laci zmizela. Během vyšetřování začaly vyplouvat na povrch skutečnosti, které více a více ukazovaly, že pachatelem je Scott. Empirické důkazy ovšem chyběly. Příběh se stal inspirací pro knihu a následně film.

Laci Petersonovou viděl její manžel údajně naposledy 24. prosince ráno, když odcházel na ryby. Po jeho návratu už žena, která byla v sedmém měsíci těhotenství, nebyla nikde k nalezení.

Podezřelý nevěrník

Scott zavolal policii, která začala intenzivně pátrat. Jak to tak bývá, jako první je podezřelý manžel. Policisti tedy začali u něj. Hned na začátku se jim nezdálo, že se muž nechce zúčastnit testu na polygrafu, tedy detektoru lži. A podezření začalo postupně přibývat.

Přesně za měsíc od záhadného zmizení přinesla Amber Frey informaci, která šokovala téměř každého. Žena se přiznala, že byla milenkou, tedy spíše přítelkyní Scotta Petersona, a to celé dva měsíce před zmizením jeho manželky.

O tom, že je ženatý, neměla prý ani tušení. On sám jí dokonce tvrdil, že je vdovec. Pro tisk to byla samozřejmě senzace.

Nalezena těla

Vyšetřování nikam nevedlo až do začátku dubna. V zálivu blízko San Francisca bylo nalezeno tělo novorozence a kousek dál tělo ženy. Nikdo nepochyboval, že se jedná o Laci a jejího syna.

Policie chtěla o nálezu zpravit Petersona. Našla ho kousek od bydliště jeho matky a shodou okolností i od mexické hranice. U sebe měl pas svého bratra, velkou hotovost a několik mobilních telefonů. Je okamžitě zatčen.

Soud na základě nepřímých důkazů

Ačkoliv nejdříve tvrdil, že si nemůže dovolit právníka, nakonec ho zastupoval jeden z nejslavnějších amerických právníků, který zastupoval takové osobnosti, jakými jsou třeba Winona Ryder či Robert Downey Jr.

Policie však neměla žádný přímý důkaz, který by Petersona s vraždou jeho manželky spojoval. Přesto ale k procesu došlo, neboť podle soudce dokázali žalobci vytvořit řetězec nepřímých důkazů, což k začátku procesu stačilo.

Proces provázela neuvěřitelná publicita. Novináři i čtenáři neměli o vině manžela sebemenší pochybnosti, což také dávali velmi často a velmi agresivně najevo.

Jeho právník na tuto skutečnost několikrát upozorňoval, což vedlo k tomu, že soud byl nakonec přesunut do jiného města.

Obžaloba se mezitím snažila dokázat, že Peterson zabil svou manželku i syna po porodu. Proti tomuto tvrzení svědčil jeden z lékařů, který tvrdil, že dítě se narodilo v době, kdy už byla Laci nezvěstná.

Nedílnou součástí procesu bylo svědectví mužovy milenky. Dokonce bylo přehráváno několik hodin telefonních hovorů, ze kterých jasně vyplynul jejich intimní vztah.

Změna poroty

Tím ale komplikace u soudu nekončí. Dva dny poté je odvolán jeden z porotců, neboť byl spatřen, jak mluví s bratrem oběti.

Další porotce je odvolán, když se zjistí, že si zjišťoval informace o případu na vlastní pěst. A třetí porotce odejde na svou žádost, neboť má problémy s ostatními porotci.

Soud nakonec trval přes pět měsíců a zúčastnilo se ho přes 180 svědků. 12. prosince 2004 je Scott Peterson shledám vinným z vraždy prvního stupně manželky a vraždy druhého stupně v případě syna. Porota doporučila trest smrti smrtící injekcí, což soud potvrdil.

Na rozsudek se stále čeká

V roce 2012 byl ovšem případ znovu otevřen. Petersonův právník napadá rozsudek, neboť kvůli vysoké publicitě byl znemožněn spravedlivý proces.

Navíc vznesl námitku proti výměně porotců, kteří mohli být potenciálně proti trestu smrti. Soud na to konto zrušil trest smrti. Muž ale zůstává i nadále ve vězení. Jeho případ se bude dál prošetřovat.

Případ byl tak fascinující, že inspiroval Gillian Flynn k napsání psychologického románu Zmizelá, který posléze převedl na plátno David Fincher.

Při výběru herců nemohl režisér vybrat lépe. Na první pohled je jasná podoba mezi Scottem Petersonem a Benem Affleckem, který ho ve filmu představuje.

Zdroj: Biography.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články