Amišové: Ve své komunitě nechtějí homosexuály ani televizi. I další věci jsou tabu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Amisove
Zdroj: George Sheldon / Shutterstock.com

Amišové jsou náboženská komunita lidí, která žije v Americe. Typický pro ně je styl života, který je prost moderních technologií a připomíná spíše život v 19. století. V USA je takových společenství několik desítek. Nemají auta, telefony ani internet. Jejich život má být přesně v souladu s Písmem.

Amišové přišli do Ameriky z Evropy, aby unikli náboženskému tlaku, a to někdy na ve třicátých letech 17. století. Jejich víra tvoří jádro jejich života a život v komunitě jim má pomoci dojít ke spáse. Individualismus tady tedy nemá příliš místo.

Sami a v souladu s přírodou

Komunita má v jejich životech opravdu nezastupitelnou roli. Členové si navzájem se vším pomáhají. Žijí svépomocí ve svých venkovských usedlostech. Podle jejich víry je nutné žít v souladu s přírodou. Věnují se tedy pěstování různých plodin a chování zvířat.

Většinu lidí překvapí jejich izolace. Ta není způsobená tím, že by se Amišové svého okolí báli nebo jím nějakým způsobem pohrdali, ale tím, co je psáno v Bibli, tedy že se člověk nemá přizpůsobovat světu.

Oni tedy věří, že spásy mohou dojít jen ve společnosti složené výlučně z lidí stejného smýšlení.

Jejich uzavřenost může být narušena z jen čistě pragmatických důvodů. Většinou se jedná o obchod. Amišové obvykle prodávají své výrobky okolním sousedům.

Nejčastěji se jedná o oblečení, koberce, ale v poslední době se také zabývají výrobou zahradního nábytku či věcí z kůže.

Moderní technika — nikdo ji nesmí vlastnit

V tomto společenství jsou značně omezeny veškeré moderní technologie. Elektřina i pohonné hmoty se používají téměř výhradně pro práci. Většinu tažné síly jim ale stále zajišťují hospodářská zvířata.

Amišové nesmí řídit auto, ale mohou se svést v autě někoho jiného. Podobně je to s většinou výdobytků. Členové komunity nevlastní rádio ani televizi, ale pokud na ni někde venku narazí, smějí se na ni dívat.

Tradiční pojetí rodiny a vzdělávání

Nejen absence technologií evokuje zastaralý způsob života, ale také přístup komunity k sociálním rolím. Žena je zde jasně podřízena manželovi.

Jejím úkolem je péče o rodinu, o děti a popřípadě lehčí zemědělské práce. Muži se zase starají o duchovní stránku života a zajišťují obživu.

Co se týče vzdělávání, má komunita své vlastní soukromé školy. Žáci se tam učí jen číst, psát, počítat a náboženství. Amišové mají dokonce v USA výjimku, která jim umožňuje dovršit základní vzdělání ve 14 letech. Ve zbytku USA končí základní vzdělání dětí v jejich 16 letech.

Děti zde většinou učí mladá dívka, která nemá žádné zvláštní vzdělání. Jejich výuka je většinou zaměřena na praktické dovednosti, aby se mohli chlapci a dívky plynně zapojit do chodu komunity. Většinou se tedy učí farmaření, tesařství a domácím pracím.

Rozvod i homosexualita jsou tabu

Dostat se do této komunity zvnějšku není nemožné, ale značně obtížné. Členové společenství se mohou brát pouze mezi sebou. Ale mohou si vzít také člověka z jiné amišské komunity.

Přísně zakázán je rozvod, mimomanželský sex, homosexualita a veřejná nahota či antikoncepce. Členové společenství jsou přísní pacifisté a odmítají jakoukoliv formu násilí.

Zdroj: Bbc.co.uk, Eu.usatoday.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články