Vražda televizní producentky je dodnes záhadou. Nebyl nalezen vrah ani motiv

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sophie du Plantier
Zdroj: Profimedia/© Netflix/Courtesy Everett Collection

Sophie Toscan du Plantier byla francouzská televizní producentka. Aby si odpočinula od náročné práce, pořídila si prázdninový domek v Irsku. Trávila tam i zimu roku 1996. Netušila, že je to její poslední pobyt. Někdo ji 23. prosince brutálně zavraždil. Policisté podezírali Iana Baileyho, nikdy však nebyl odsouzen. Tedy alespoň v Irsku ne.

Producentka byla nalezena den před Štědrým dnem v 10 hodin dopoledne sousedkou. Ta neváhala a zalarmovala policii. Schlull bylo ale malé město, jehož policejní sbor neměl v takto závažných případech příliš mnoho zkušeností. Což se ukázalo velmi záhy.

Strašlivá zranění

Policie nechala mrtvolu ženy ležet venku až do následujícího dne, kdy přijel soudní patolog. Samozřejmě pak nebylo možné spolehlivě určit čas smrti. Žena byla nalezena v tričku a legínách. Její tělo bylo v neuvěřitelně zdevastovaném stavu.

Plantier měla padesát různých poranění. Měla zlámané prsty, na nohách měla škrábance od ostnatého drátu, její hlava a obličej byly rozbité betonovým kvádrem, který ležel nedaleko. A to do té míry, že ji její sousedka nedokázala ani spolehlivě identifikovat.

Chybí podezřelý i motiv

Policie hned na začátku značně tápala. Neměla žádného konkrétního podezřelého. Nevylučovala ani jejího manžela. Nebylo žádným tajemstvím, že manželství mělo určité problémy.

Jak se ale ukázalo, manžel byl celou dobu doma ve Francii. Ani tip na dřívějšího milence Plantier nakonec nevyšel, ten měl totiž alibi.

Detektivové tak začali vyšetřování obracet jiným směrem. Podle poranění na ženiných rukách se rozhodli pátrat po člověku s četnými škrábanci. Nakonec se dopátrali k novináři Ianu Baileymu.

Ten měl poraněné ruce, navíc někteří svědci vypověděli, že mluvil o tom, že obětí je nějaká francouzská žena. Jenže to bylo v době, kdy tyto informace ještě nikdo z veřejnosti neměl.

Žádný přímý důkaz

Svědectví proti muži se množila. Údajně vykládal téměř na potkání, že potřeboval nastartovat svou kariéru, ale že zašel příliš daleko a podobně. Dokonce se policii ozval i svědek, že viděl novináře blízko místa činu. Jakékoliv forenzní důkazy však chyběly.

Bailey byl několikrát vyslýchán na policii. O svých výrocích tvrdil, že se jednalo jen o černý humor. Dvakrát byl zatčen, ale policie v Irsku nikdy nevznesla žádné obvinění.

Ve Francii byl odsouzen

Do případu se vložila francouzská policie, která může vyšetřovat úmrtí svého občana v zahraničí. Provedla znovu pitvu a nechala si poslat veškeré dokumenty. Nic nového nenašla.

To ale francouzskému soudu nezabránilo odsoudit Baileyho v nepřítomnosti. Dostal 25 let vězení. Irsko ho však nevydalo.

Vražda nebyla nikdy přesvědčivě prokázána. Největší záhada bylo DNA nalezené ne těle producentky, které nebylo nikdy s nikým spojeno. Stále se objevují teorie o nájemném vrahovi, či o tom, že ženu napadl toulavý kůň.

Zdroj: Biography.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články