Sériový vrah z televizní seznamky je po smrti. Hned několik pochybení soudů z něj udělalo ještě nebezpečnějšího predátora

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rodney Alcala
Zdroj: Státní vězení San Quentin , Kalifornie ministerstvo oprav a rehabilitace, Public domain, via Wikimedia Commons

Rodney Alcala se chtěl seznámit skrze televizní show The Dating Game, kde se o přízeň jedné ženy ucházeli tři muži. Měl štěstí, dívka si opravdu vybrala jeho. Nakonec ale rande v reálném světě zrušila, na jejím protějšku jí totiž něco nesedělo. Tentokrát měla štěstí ona, jednalo se totiž o masového vraha, který, jak se později ukázalo, zabil nejméně deset lidí.

Rodney Alcala se narodil 23. srpna 1943 v Texasu, nějakou dobu žil s rodinou v Mexiku, ale nakonec se vrátil společně s matkou do Los Angeles.

V 17 letech nastoupil na pozici úředníka do armády. Jak se ale později ukázalo, měl psychické problémy a diagnostikovali mu poruchu osobnosti.

Napadal mladé dívky

První svůj zločin spáchal v roce 1968, kdy brutálně znásilnil a zbil teprve osmiletou holčičku. Vše policii nahlásil svědek, Alcalovi se však podařilo uprchnout. Opustil stát, změnil si jméno a začal studovat na newyorské univerzitě film. Dokonce se dostal i k práci na uměleckém táboře pro děti.

Dvě děti z tábora ale poznaly Alcalu na jednom z plakátů, které vyvěšovala FBI. Okamžitě byl zatčen a poslán do Kalifornie před soud. Rodiče znásilněné dívenky ale odmítli, aby svědčila. Muž tak dostal zcela nesmyslný tříletý trest za obtěžování nezletilé.

A série pochybení dále pokračovala. Odpykal si pouze 17 měsíců a byl propuštěn. Ani ne za dva měsíce byl zatčen znovu, za napadení třináctileté dívky. Vězení opustil už po dvou letech. Jeho probační úředník si zřejmě vůbec neuvědomoval, koho má před sebou, neboť mu dovolil opustit stát a vydat se do New Yorku.

Fotograf na volné noze

V roce 1978 začal pracovat pro The New York Times, a to jako sazeč. Díky této zkušenosti o sobě začal šířit fámy, že je profesionální fotograf, který shání modelky a modely pro své portfolio. Jak se po jeho zatčení ukázalo, ve svých albech měl kolem tisíce fotografií mužů i žen v sexuálně explicitních polohách, z nichž některé byly později identifikovány jako jeho oběti.

V roce 1978 se coby profesionální fotograf přihlásil do seznamovací TV show The Dating Game. Jednalo se o pořad typu českého Rande. Tři muži procházeli různými soutěžemi a rozhovory, ten nejlepší a slečně nejsympatičtější s ní mohl jít na rande.

Alcala soutěž opravdu vyhrál a domluvil si s Cheryl Bradshaw schůzku. Po krátkém rozhovoru v zákulisí se ale dívka rozmyslela a rande zrušila. Údajně jí na něm něco nesedělo a působil nebezpečně.

Vraha poznali spolužáci

O necelý rok později byla zavražděna dvanáctiletá Robin Samsoe. Její spolužáci si vzpomněli, že si ji fotil nějaký muž. Podle jeho popisu poznal probační úředník svého svěřence Rodneyho Alcalu. Policie zjistila, že má pronajatý skladovací prostor. Našla v něm dívčiny náušnice.

Muž stanul v roce 1980 před soudem, který ho odsoudil k trestu smrti. Kvůli procesnímu opomenutí předešlých zločinů však musel být nakonec souzen znovu. V roce 1986 dostal opět trest smrti.

Jak se ukázalo, ani tento soud nebyl jeho poslední. Při jeho nedobrovolném odebrání DNA se zjistilo, že figuroval v dalších čtyřech vraždách.

V roce 2010 byl tedy znovu odsouzen, opět dostal trest smrti. Potom však následovaly další soudy ve Washingtonu, San Francisku a Wyomingu.

Trestu smrti se nedočkal

Muži bylo nakonec přisouzeno jedenáct vražd. Kvůli dlouhým průtahům se však trestu smrti vyhnul. Zemřel v cele dříve, a to z blíže neurčené přirozené příčiny. Bylo mu 77 let. V červenci letošního roku zveřejnila policie část jím nafocených fotografií z jeho alba.

Každá rodina, která někoho pohřešuje, se tak může přesvědčit, zda na fotografii není jejich příbuzný, a pomoci tak policii s identifikací.

Zdroj: Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články