Sériový vrah zabíjel více jak dvacet let. Na jeho stopu policii přivedl jeho vlastní syn

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lonnie Franklin
Zdroj: Profimedia

Noční ulička Los Angeles. Na zemi leží tělo mrtvé ženy tmavé pleti. Bohužel, není první ani poslední, která takto skončí. Mrtvá těla se budou objevovat ještě dalších 20 let. Pachatele pomůže odhalit až analýza DNA, nikoliv však jeho. Vraha, kterému se přezdívalo „Grim Sleeper“, usvědčí jeho vlastní syn.

80. léta 20. století nejsou pro Los Angeles zrovna příjemná. Probíhá zde válka gangů, ulice jsou přeplněné prodejci kokainu a jejich zákazníky. V této situaci je nalezeno tělo černošské ženy. Jedná se o svobodnou matku tří dětí, která byla zastřelena.

Každý rok jedno mrtvé tělo

Roku 1986 je v jiné uličce nalezeno další tělo. Opět afroameričanka zastřelená několika ránami do hrudníku. Podle směru výstřelů byla s největší pravděpodobností v době vraždy v autě. Policisté si nejprve oba případy nespojí. Na stopu je přivede balistická analýza, která určí, že obě ženy zabila stejná zbraň.

Rok poté je opět zavražděna žena. Tentokrát ale není její tělo nalezeno náhodným kolemjdoucím. Jeho přítomnost je nahlášena anonymním volajícím na tísňovou linku. Ten uvede, že byl svědkem toho, jak nějaký muž vyhodil ženu tmavé pleti na ulici. Dokonce i nahlásí SPZ vozu, z něhož bylo tělo vyhozeno.

Vyšetřovatelé auto sice naleznou ale stopa nikam nevede. Místo toho se zaměří na volajícího. Jak se ukáže, zřejmě se jednalo o samotného vraha, ale ani to jeho k jeho vystopování nestačí. V těle ženy se najdou sice důkazy v podobě slin a spermatu, tyto vzorky však není s čím porovnat, neboť tehdy ještě neexistuje žádný ucelený registr vzorků DNA.

Jediná přeživší

Během dalšího roku jsou nalezena další čtyři mrtvá ženská těla. Je až neuvěřitelné, že policie stále nemá žádné důkazy ani žádného podezřelého. To se má změnit roku 1988, když se zamyšlenou obětí má stát Enietra Margette Washington.

Ta šla jednoho večera ke kamarádce. Po cestě jí zastavil muž, který jí nabídl svezení, a ona souhlasila. Muž ji však nakonec střelil do hrudi, znásilnil a vyfotil si ji polaroidovým fotoaparátem. Nakonec ženu vyhodil z auta. Ta ale všechnu hrůzu přežila a podala policii svědectví. Popsala pachatele i jeho auto, ale ani to nikam nevedlo.

Měl vrah pauzu, nebo se jen nenašly oběti?

Téměř dvacet let si na případ nikdo nevzpomněl. A to až do roku 2007, kdy bylo nalezeno v popelnici tělo mrtvé ženy. Podle stop DNA se ukázala souvislost s vraždami spáchanými v roce 2003 a 2002. Nakonec se ukázalo, že DNA se shoduje s případy zastřelených žen z 80. let.

Tentokrát už existuje široká databáze DNA, ale ani ta žádnou odpověď nepřinesla. Vše se změnilo roku 2010, kdy byl za držení zbraně zadržen Christopher Franklin. Musel odevzdat svou DNA a počítač konečně našel shodu s dávnými případy. Ale ne stoprocentní.

Vrah zemřel ve vězení

Vyšetřovatelé začali předpokládat, že dávným sériovým vrahem je Franklinův otec Lonnie. Muže nechali sledovat a po jeho obědě v pizzerii mu ze zbytku jídla odebrali DNA. Tam už byla shoda stoprocentní.

Muž obvinění odmítal. V jeho domě se však našly dvě zbraně a také stovky fotografií žen, přičemž na některých byly jeho oběti. U soudu mu bylo prokázáno celkem 10 vražd, vyšetřovatelé ale předpokládají, že jich mohlo být až dvakrát tolik.

Soud nakonec vyřkl trest smrti. Než byl ale rozsudek vykonán, zemřel Lonnie Franklin ve vězení, údajně přirozenou smrtí. Bylo mu 67 let.

Zdroj: Latimes.com, Oxygen.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články