Film Vlk z Wall Street má reálný předobraz. Co z toho, co jsme na plátně viděli, se skutečně stalo?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vlk z Wallstreet
Zdroj: Profimedia

V roce 2013 vtrhl do kin film Martina Scorseseho Vlk z Wall Street a sklidil obrovský úspěch. Postava excentrického burzovního makléře, který se nebojí podvádět lidi a za jejich peníze si brutálně užívat, vznikla na základě autobiografie Jordana Belforta. Mohlo se něco takového opravdu stát?

Většinu lidí, kteří film viděli, by ani ve snu nenapadlo, že by mohl být postaven na nějakém reálném základě. A pokud ano, člověk by předpokládal, že muselo být použito mnoho scénáristické invence a ze skutečného příběhu tam zbyla snad jen jména.

Hlavní postava skutečně žije

Pravdou ale je, že film vychází z memoárů skutečného Jordana Belforta, který si v 90. letech pořídil firmu Stratton Oakmont, přes kterou nabízel lidem podvodné akcie. Ilegální byznys se mu dařil, a v jednu chvíli dokonce zaměstnával přes tisíc makléřů. Stejně jako postava hraná Leonardem DiCapriem.

Část šíleností, které postava ve filmu provádí, je opravdu založena na skutečných příbězích. Belfort se málem zřítil ve svém vrtulníku, plavil se na své jachtě uprostřed bouře, aby nakonec ztroskotal v Itálii. A měl vážnou dopravní nehodu pod vlivem drog.

Život toho skutečného Jordona Belforda zřejmě v mnohém odpovídal tomu filmovému. Nechyběl v něm alkohol, spousta peněz, sexu a taky drog. Kromě kokainu a extáze také rád užíval ilegální metakvalon, který je ve filmu zobrazován jako lék Quaalude.

Spolumajitel známý pod jiným jménem

Na pravdivém základě je vykreslena i postava Donnieho Azoffa, kterou ve filmu ztvárnil Jonah Hill. Jedná se o Belfortova přítele a spoluzakladatele jeho podvodné firmy Dannyho Poruche.

Ten některé věci z filmu zpochybnil, například házení trpaslíků na terč. Jiné se ale ukázaly jako pravda. Například že si vzal svou vlastní sestřenici a také že spolkl živou zlatou rybičku.

Násilnický vztah s manželkou

Relativně věrně byl zobrazen vztah mezi Belfordem a jeho druhou manželkou, kterou si ve filmu zahrála Margot Robbie. Velká láska, která se postupem času změní v toxický vztah, kde si oba partneři ubližují, a to i fyzicky.

Muž se ve své biografii přiznal, že svou ženou několikrát napadl, a že ji dokonce skopl ze schodů. Bohužel nebyla vymyšlená ani scéna, kdy zoufalý bankéř vezme svoji malou dceru a chce ji odvést pryč.

Je ale pod vlivem drog. Autem prorazí vrata garáže. Nakonec jejich cesta skončí po několika metrech, když vrazí do sloupku u domu. Skutečnost byla ještě horší, v reálném životě se Belford ani nepokusil dceru připoutat. Jeho nezodpovědné chování tak mohlo mít tragické následky.

Zdroj: Grunge.com, Slashfilm.com
Autor: Markéta Krejčí


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články