Výstřední ruský historik se oblékal jako Napoleon. Z vraždy mladé milenky ho usvědčily paže, které schoval v batohu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sokolov oleg
Zdroj: Profimedia

Ruský historik a univerzitní profesor Oleg Sokolov se rád převlékal za Napoleona, pořádal také kostýmní párty a rekonstrukce napoleonských bitev. Jeho studenti ho považovali za lehce výstředního, ale neškodného. To se změnilo, když muže vytáhli záchranáři opilého z ledové řeky. V jeho batohu totiž byly nalezeny dvě ženské paže.

Policie na základě nálezu ženských rukou, které měl Oleg Sokolov u sebe, prohledala jeho byt v Petrohradě. Tam našla tělo jeho čtyřiadvacetileté milenky Anastasije Ješčenkové. Profesor okamžitě po zadržení přiznal svou vinu a snažil se s policií spolupracovat.

Vztah profesora a studentky

Ješčenková se věnovala postgraduální studiu na Petrohradské státní univerzitě. Při své vědecké práci se sblížila právě se Sokolovem. Oba spojovala velká láska k francouzské historii. Pořádali spolu kostýmní plesy a historické rekonstrukce i rekonstrukce bitev.

Vztah ženatého třiašedesátiletého profesora a jeho mladé studentky byl veřejným tajemstvím. Podle spolužáků i profesorů byla Ješčenková milá a tichá dívka, která také oplývala značnou inteligencí. Její matka pracovala u policie a otec byl učitel.

Byt byl plný zbraní

Nakonec přestal nesourodý pár vztah tajit a pořídil si společný byt. Právě v tomto bytě byla nakonec dívka nalezena. Kromě mrtvého těla tam policie zajistila také brokovnice, nože, sekeru i munice.

Podle výsledků z policejního vyšetřování profesor svoji přítelkyni nejprve zastřelil upilovanou brokovnicí a pak jí odřízl hlavu, ruce a nohy. Prý se chtěl těla zbavit a poté spáchat sebevraždu. Samozřejmě v kostýmu Napoleona.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Profesor Sokolov byl odborníkem na tohoto vojevůdce. Jeho chování bylo označováno za značně výstřední. Rád se oblékal do kostýmu Napoleona, mluvil francouzsky, nechal se oslovovat Sire a Ješčenkové říkal Josefína. Většina studentů však považovala toto chování za neškodné.

Chorobná žárlivost

Podle policejního vyšetřování došlo mezi Sokolovem a Ješčenkovou k hádce. Její bratr potvrdil, že mu dívka volala a řekla, že bude spát na koleji, neboť mezi ní a Sokolovem došlo k hádce.

Měla ji vyvolat jeho žárlivost. Ještě ten den kontaktovala svého bratra znovu a řekla, že je vše v pořádku. To ji slyšel naposledy.

S žárlivostí měl zřejmě problémy už dříve. Jedna z jeho studentek ho měla údajně nahlásit na policii. Když se s ním rozešla, měl ji přivázat k židli, bít ji a vyhrožovat jí pálením železem. Policie ani univerzita však žádné kroky nepodnikly. Soud profesora nakonec odsoudil k 12,5 roku odnětí svobody.

Zdroj: BBC, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články