Odporné choutky, kterých se Panzram dopouštěl, byly odrazem zmařeného dětství. Jeho poslední slova všechny vykolejila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Panzram
Panzram

Nelítostný, krutý a nepolapitelný. Tak by se dal popsat jeden z největších sériových vrahů, kterého kdy Amerika poznala. Carl Panzram byl několikrát odsouzen k vězení a mnohokrát se mu podařilo uniknout.

Čím více utíkal, tím horší trest pro něho byl při jeho následujících chyceních přichystán. A tak to šlo několik let, až byl nakonec v roce 1930 poslán na šibenici.

Před svou smrtí zaměstnal desítky kriminalistů, kteří si s jeho případem nevěděli rady. V jednu dobu dokonce několik let v kuse před zákonem utíkal a během té doby vraždil nevinné jen pro své vlastní potěšení.

Problémové dětství ho dohnalo ke kriminalitě

Panzram se narodil roku 1891 a jeho dospívání bylo podle psychologů i kriminologů provázeno problémy, kvůli kterým se později stal tak krutým zabijákem.

Když mu bylo dvanáct let, jeho otec opustil rodinu. Jeho nepřítomnost nesl Panzram velmi těžce. Rok nato už za sebou měl své první vloupání.

Putoval proto do výchovného ústavu. Tam byl dozorci opakovaně týrán a znásilňován. Když dospěl, byl propuštěn, s matkou ale žít odmítal. Utekl z domova a žil kočovným životem.

Bohužel i při jeho toulkách světem narážel spíše na ty, kteří mu ubližovali. Podle některých informací byl chycen gangem několika mužů a několikrát znásilněn. To jen podnítilo jeho touhu ke kriminalitě.

Opakované útěky

V roce 1915 byl uvězněn za krádeže. Brzy se ale spřátelil s jedním z vězňů a pomohl mu na svobodu. Při této akci se stal spolupachatelem vraždy strážného.

Jeho trest byl prodloužen a on se pokusil také uniknout. Jeho pokus byl sice zmařen, o rok později se ale ze svých chyb poučil a tentokrát se mu podařilo z věznice dostat.

Několik let žil na jachtě, na kterou lákal mladé vojáky. Ty znásilňoval a vraždil, jejich těla pak házel do oceánu. Když byla jeho jachta vlivem technických problémů potopena, utekl do Afriky.

I tam pokračoval ve vraždění a znásilňování mladých chlapců. Když se pokusil z Afriky utéct do Lisabonu, byl málem chycen pronásledovateli. Nakonec proto změnil cíl své cesty a vrátil se do Ameriky. Po několika dalších vraždách, které spáchal zde, byl konečně dopaden.

Poslední pokus o útěk

Panzram nakonec dostal za veškeré své vraždy trest smrti. Pokusil se opět utéct, aby se mu vyhnul, ovšem marně. Když byl veden na šibenici, podle svědků zněla jeho poslední slova takto: „Pohni si, parchante. Mohl bych zabít desítky lidí, než ty vykonáš jednu popravu.“

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články