Octová žena: Má na svědomí desítky životů, i když nikdy nikoho nezabila. Prozradíme vám, jak je to možné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Giovanna Bonanno
Zdroj: Bartolomeo Pollini, Public domain, via Wikimedia Commons

V 18. století nebylo postavení žen ve společnosti v Itálii nijak vysoké. Téměř ve všem se musely podřizovat mužům, především těm, které si vzaly. Ne každá si to ale nechala líbit. Ty, které se chtěly manžela zbavit, vyhledaly takzvanou octovou ženu.

Giovanna Bonanno se narodila kolem roku 1713 v městečku Palermo. To mělo už tehdy velkou spojitost s čarodějnictvím, je tedy až téměř ikonické, že i o této ženě můžeme prohlásit, že byla čarodějnicí.

Jejím životním posláním bylo pomáhat ženám, které nebyly spokojeny se svým životem, respektive s mužem, kterého si vybraly. Pod přezdívkou octová žena prodávala jedy, které měly každou nešťastnici zbavit jejího utrpění.

Lékaři si nevěděli rady. Nedokázali odhalit, proč muži umírají

Jed, který namíchala Bonanno z octu, vody a arzenu, prodávala v lahvičkách od parfému. Nikomu tak nebyla nápadná. Ženy si o ní řekly vzájemně mezi sebou, tak se šířila její sláva.

Mužům potom doma podaly jed do nápoje či jídla. U těch se brzy projevily zdravotní obtíže, po několika hodinách bolestí nakonec zemřeli. Lékařství té doby nebylo příliš vyspělé, byl proto problém odhalit pravdu.

Obvykle se jednalo o bolesti břicha, křeče a následnou smrt. Někteří mluvili o prokletí, což nebylo daleko od pravdy. Jiní to považovali za neznámou nemoc. Octová žena si získávala stále větší oblibu.

Zatímco u žen se rychle šířila její pověst, muži o její existenci neměli ani zdání. Bonanno sama se považovala za spravedlivou. Nebrala to tak, že vraždí, ale spíše že pomáhá těm, kteří nemají ve společnosti žádné slovo.

Nakonec ale právě na slovo ženy Bonanno doplatila. Když prodávala svůj poslední jed, netušila, že ji ještě ten den zatknou a odvlečou na šibenici.

Její klientku dohnalo svědomí

I když chtěly ženy svobodu, zároveň je někdy tížilo svědomí. U té, která si zakoupila u octové ženy jed jako poslední, bohužel svědomí promluvilo až moc hlasitě.

Když žena večer nalila svému muži do polévky jed, na poslední chvíli si vraždu rozmyslela. Zarazila ho a prosila ho, aby polévku nejedl. Samozřejmě si žádal vysvětlení a ona mu nakonec všechno řekla.

Muž svou ženu donutil, aby s ním šla na příslušné úřady a zopakovala jim, co mu doma řekla. Na základě jejího nahlášení ještě ten den Giovannu Bonanno vyhledala v ulicích hlídka a zatkla ji.

I když chtěla pomáhat, nakonec se jí to nevyplatilo. Upřímnost a svědomí oné ženy ji dostalo do problémů. Bonanno si nikdy totiž neuvědomila, že připravovala lidi o život. Měla naopak za to, že ženám dává svobodu.

Rozsudek za její činy byl předem daný. Byla pověšena někdy kolem roku 1789. Verdikt zněl tak, že provozovala čarodějnictví a dopustila se několika vražd a pokusu o vraždu. I když ona sama vlastně nikdy nikoho nezabila.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články