Madam Gustika: Její rty dosahovaly šílených rozměrů. Prozradíme vám, jak moc je dokázala natáhnout

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Madam Gustika
Zdroj: Nationaal Archief, No restrictions, via Wikimedia Commons

I dnes žijí na planetě Zemi kmeny, které jsou typické upravováním těla. Ať už jde o tetování, malování po obličeji, podkožní implantáty nebo piercing. V některých místech lidé stále používají disky implantované do rtů.

I když je dnes tato praxe nadále provozována jen v Etiopii u kmenů Suri a Mursi, dříve existovalo více domorodých kultur, které si zkrášlovali tělo tím, že si do rtů vkládali implantáty.

Ve Spojených státech dlouho o tomto běžném africkém symbolu kultury neměli ani tušení. Když se tak v jejich zemi objevila Madam Gustika, stala se velmi rychle populární.

Vrcholem zábavy bylo vidět něco exotického

Psal se rok 1930, když byla pořízena fotografie ženy s obřími rty, mezi kterými držela dýmku. Pravděpodobně se hlavně kvůli ní stala slavnou, protože ukázala Američanům, že své rty může nadále používat i ve stavu, do jakého je dostala.

Podobně jako Madam Gustika i další lidé afrických kmenů používali hliněné či dřevěné disky, které si dávali do úst, a rty tak dokázali neskutečně zvětšit.

U Madam Gustiky byly rty nataženy o dvacet centimetrů a lidé nevěřili, že ji to nebolí nebo že je dokáže normálně používat. Když se objevila fotografie s dýmkou, najednou měli všichni jasno.

Pro většinu chudých Američanů bylo nemožné podívat se do zámoří. Proto pro ně bylo vrcholem zábavy vidět něco exotického, čehož využívali ti, kteří do Ameriky přicestovali z daleka.

Madam Gustika začala po příjezdu do Ameriky vystupovat v bláznivé show na Coney Islandu, kde lidé mohli vidět kus kultury z jiného světa.

O jejím osudu se toho moc neví, přinesla ale do Ameriky novou kulturu

O Madam Gustice toho příliš známo není. Nikdo vlastně neví, proč a jak se dostala do Ameriky nebo jak to s ní nakonec dopadlo. Proslavila se jednou fotografií, díky které nějaký čas vystupovala v show.

Američané tak pochopili, že existuje i jiná kultura než ta jejich, a začali se zajímat o jiné země, více cestovat a studovat domorodé kmeny.

Bylo zjištěno, že talíře v ústech jsou u většiny kmenů použity jako symbol ženskosti nebo příslušnosti k danému kmeni, že se nejedná o bolestivou praktiku, jak si většina lidí myslela, ale že naopak i s takovými velkými rty mohou lidé nadále fungovat.

U většiny kmenů po čase došlo k ukončení tradice zvětšování rtů. Příslušnost ke kmeni byla zobrazována tetováním či jinými podkožními implantáty a dnes již neexistuje mnoho míst, kde se dají kruhy ve rtech vidět.

Madam Gustica možná udělala pro Africké kmeny víc, než si kdy uvědomila. I když se ona sama proslavila jenom na krátký čas, vzbudila v lidech zájem o zkoumání jiných kultur.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články