Nevada-tan: Japonská dívka, která prořízla spolužačce hrdlo. Trpěla závažnou chorobou

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Sasebo slashing
Zdroj: Profimedia

Nejen dospělí, ale také děti k sobě umí být navzájem velmi kruté. Jeden takový případ se smutným koncem se odehrál před sedmnácti lety v Japonsku. Slyšeli jste někdy o kauze s názvem Nevada-tan?

Ačkoliv je země vycházejícího slunce dlouhodobě řazena mezi místa s nejnižší kriminalitou, i tady se občas odehrají hrůzné zločiny. Je to tak trochu paradox, protože Japonce máme spojené spíše s tvrdou disciplínou a smyslem pro pravidla, která neradi porušují.

Hrůzný čin otřásl celou zemí

Lidská psychika je ale nevyzpytatelná. To potvrdil právě zmíněný případ vraždy s názvem Nevada-tan. V červnu roku 2004 jedenáctiletá dívka na základní škole v Sasebu podřezala svou spolužačku.

Její identita byla z důvodu nízkého věku dlouhou dobu utajena, ale média nakonec našla způsob, jak ji odhalit. Celý případ byl totiž hojně medializován a v konzervativní zemi spustil lavinu diskusí, a to jak o snížení věku pro trestní odpovědnost, tak o tom, zda je vhodné, aby děti mohly sledovat filmy či hrát hry s kriminální tématikou.

Kamarádství skončilo tragicky

Natsumi Tsuji se narodila v roce 1992 a už ve svých jedenácti letech měla dost vysoké IQ. Její velkou kamarádkou se ve škole stala právě její budoucí oběť Satomi Mitarai. Jejich přátelství postupem času uvadalo a Natsumi se začala zajímat o filmy s násilnou tématikou.

Ukázalo se, že ráda sledovala snímek Battle Royale, který líčí nezvladatelnou situaci násilí mladistvých. Ti problémoví jsou pak japonskou vládou vysazeni na ostrově, kde se navzájem vraždí. Není sice potvrzeno, že právě tento film dívku k vraždě motivoval, ale od doby, kdy jej začala sledovala, se její chování změnilo.

Chladnokrevná vražda bez soucitu

Byla čím dál uzavřenější, od všech kamarádů se distancovala a také její zájem o studium uvadal. Na webu dokonce vytvořila stránku zaměřující se na extrémní násilí.

V osudný den Natsumi svou spolužačku vylákala do prázdné učebny, kde jí zavázala oči s výmluvou, že se jedná o hru, kterou budou hrát, a chladnokrevně ji podřezala nožem na řezání papíru.

Sasebo slashing

Zdroj: Profimedia

Se svým činem nebyla dostatečně spokojená, a proto ji pořezala ještě na ramenou a ze třídy odešla. Se zakrváceným oblečením a nožem v kapse se vrátila zpět mezi své spolužáky. Když si jeden z učitelů všiml, že je Natsumi celá od krve, okamžitě začal zjišťovat, co se stalo.

Šok vystřídala hrůza a zděšení

Nikoho nenapadlo, že by se právě v této škole mohla stát vražda. Když našli podřezanou Satomi, zůstali všichni v šoku a přivolaní záchranáři mohli konstatovat pouze smrt. Reakce Natsumi na její čin byla ještě více šokující. S otázkou, zda udělala něco špatně, se nakonec omluvila.

Policie ji odvezla na stanici a začala pátrat po motivaci, která Natsumi k tomuto činu vedla. Nejdříve se snažila zapírat, ale později se přiznala, že hlavním důvodem byly komentáře na internetu, kde Satomi psala o její váze.

Banální posměch zapříčinil tragédii

V září stejného roku byla odsouzena na devět let v polepšovně. Japonská vláda se snažila být velmi diskrétní, co se identifikace Natsumi týkalo, všude se proto o ní psalo jako o dívce A. Totožnost ale média nakonec odhalila a podle třídní fotky, kde byly obě dívky, se případu začalo říkat Nevada-tan.

Na fotce totiž Natsumi měla mikinu s nápisem Nevada a tan znamená v japonštině malá. Na internetu začal kolovat meme s vyobrazením dívky v mikině s nápisem Nevada a nožem v ruce. Postavička pak obletěla celý svět a stala se ikonou pro podobně narušené mladé jedince.

Později se ukázalo, že dívka zřejmě trpí Aspergerovým syndromem. Tato porucha autistického spektra způsobuje lidem problémy v komunikaci a se sociálním chováním. Typický je pro ně nedostatek empatie a neschopnost rozeznat ironii, sarkasmus nebo chápat běžné společenské situace.

Zdroj: en.wikipedia.org, mysteriesrunsolved.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články