Gorilí muž: Morbidní násilník, který zubožil mrtvolu mladé dívky. Spáchal i další ohavné činy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Gorili muz Earle Nelson
Zdroj: Shutterstock

Ještě dříve, než se oficiálně začal používat pojem sériový vrah, už měly Spojené státy americké s jedním takovým co do činění. Gorilí muž má na svědomí více než dvě desítky mrtvých žen a dodneška budí jeho vražedné praktiky hrůzu.

Earle Leonard Nelson se narodil v roce 1897 a bohužel si s rodiči moc času neužil. Oba totiž zemřeli na syfilis, když byly chlapci pouhé dva roky. Poté vyrůstal společně se svou babičkou, která byla oddanou vyznavačkou letničního hnutí.

V tomto duchu byl vychováván i malý Nelson. Odjakživa se choval velmi divně, měl odpor k sobě samému a sklony k morbiditě. V deseti letech si přivodil zranění hlavy, když měl nehodu na kole. Šest dní byl v bezvědomí a jeho chování bylo poté ještě nevyrovnanější. Zároveň trpěl častými bolestmi hlavy a ztrátou paměti.

Silně věřící rodina se na jeho výchově podepsala

Vliv na něj bezpochyby měla také náboženská výchova, často mluvil s neviditelnými osobami, dokázal citovat biblické pasáže a až podivně se začal zajímat o ženské tělo. Tajně sledoval své příbuzné, jak se svlékají.

Vyrostl z něj však silný statný muž, který se pyšnil velkou fyzickou silou, byl schopen chodit po rukou nebo zvedat těžké předměty zuby. Nepolevila ani jeho fascinace ženským tělem a v dospívání velmi často navštěvoval nevěstince.

Se zákonem se dostal do křížku velmi brzy, když musel za vloupání strávit dva roky ve věznici. Později se dostal do námořnictva, ale kvůli svému podivnému chování byl odeslán do psychiatrické léčebny, ze které se mu podařilo třikrát uprchnout.

S kriminalitou začal velmi brzo

V roce 1921 poprvé sexuálně napadl teprve dvanáctiletou dívku jménem Mary Summers. Svůj čin nedokonal, protože dívenka začala křičet a přivolala si tak pomoc. Skončil znovu v psychiatrické léčebně, ale po pěti letech byl propuštěn.

Evidentně ale léčení nezabralo, protože se ke své kriminální činnosti ihned vrátil. Jeho první obětí se stala šedesátiletá Clara Newman a o pouhé dva týdny později zabil další ženu Lauru Beale. Na ženy působil jako klidný silně věřící muž, takže si velmi rychle získal jejich důvěru. Zabil je škrcením a poté své oběti zneužil.

Ve stejném roce zabil více než deset žen a s dalším napadením bylo jeho jméno spojováno. Jedna z žen, která útok přežila, vypověděla, že se Nelson v momentě útoku změnil v naprosto jiného, tzv. gorilího muže.

Počet jeho obětí stoupal závratným tempem

Z Kalifornie se koncem roku 1926 přesunul do Iowy, kde zabil tři ženy a také osmiměsíčního syna jedné z nich. Poté pokračoval na východní pobřeží a připsal si na svůj seznam obětí dalších pět žen.

Ve svém běsnění následně pokračoval také v Kanadě. Nejdříve zmizela čtrnáctiletá dívka a žena v domácnosti, kterou manžel objevil zavražděnou pod postelí.

Nelson za sebou nechával stopy a různé indicie, jako například prodaný snubní prstýnek v bazaru, dovedly policii na jeho stopu. V jednom z penzionů, kde se Nelson ubytoval, se našla doslova zubožená mrtvola zmizelé čtrnáctileté dívky.

Pokus o útěk skončil nezdarem

Policie na Nelsona vypsala tučnou odměnu, na základě několika indicií ho dopadla, a protože se choval velmi klidně, měla policie pocit, že zadržela špatného člověka. Ještě tentýž večer se mu podařilo uprchnout, ale udělal chybu. K útěku si vybral vlak, ve kterém jeli další policisté a uprchlíka ihned zajali.

Jeho fotografie se dostala do Kalifornie a Illinois, kde jej identifikovali další svědci, u kterých se ubytoval, a ačkoliv svou identitu popíral, bylo jasné, že za hrůznými činy je právě on. U soudu nezabrala ani žádost o milost odůvodněná Nelsonovým šílenstvím a v lednu roku 1928 byl popraven oběšením.

V historii sériových vrahů si v USA Nelson držel smutné prvenství až do roku 1971, kdy ho v počtu obětí přeskočil Juan Corona. Stal se také inspirací pro jeden z Hitchcockových filmů.

Zdroj: en.wikipedia.org, grunge.com, mysteriesrunsolved.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články