Doktor smrt: Harold Shipman patřil mezi sériové vrahy s nejvyšším počtem obětí. K vraždám se však nikdy nepřiznal

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Harold Shipman
Zdroj: Profimedia

Milující manžel a otec čtyř dětí. Všemi oblíbený důvěryhodný doktor se skvělou pověstí, který k pacientům neváhal přijít i o víkendu. Britský lékař Harold Shipman využil své pozice k vraždám až 250 pacientů. Stal se tak jedním z nejplodnějších sériových vrahů v anglické historii. Přezdívá se mu Doktor Smrt.

Harold Frederick Shipman se narodil v anglickém Nottinghamu v roce 1946. Byl nadějným studentem a na škole vynikal ve sportu, především v ragby. Jeho život se ale změnil, když mu bylo pouhých sedmnáct let.

Zrození vraha

Jeho matce, se kterou měl Shipman velmi blízký vztah, byla diagnostikována rakovina plic. V terminální fázi její nemoci byl svědkem toho, jak jí doktoři zmírňují utrpení pícháním injekcí morfinu.

To byl zřejmě okamžik, ze kterého se zrodil pozdější modus operandi jeho sadistického zabíjení. Možná i díky tomu se rozhodl stát lékařem.

Spolehlivý otec čtyř dětí, důvěryhodný lékař

Medicínu vystudoval na univerzitě v Leedsu a již během studií se oženil s Primrose May, se kterou měl čtyři děti. V roce 1970 odpromoval a nastoupil jako mladší lékař v nemocnici v West Yorkshire. Již zde si rychle vybudoval pověst skvělého doktora, kterému pacienti důvěřovali.

Závislost na opiátech

Podle pozdějšího vyšetřování již v začátcích své lékařské kariéry začal zabíjet. V této nemocnici během svého působení podepsal 133 úmrtních listů pacientů.

Nejméně 23 z nich měl sám na svědomí. Zde začal také poprvé experimentovat s opiáty, na kterých si brzy vytvořil závislost. Nemocnice však tehdy nic nezjistila.

Vybíral si především starší pacienty

V roce 1974 získal první místo praktického lékaře v Todmordenu nedaleko Yorkshire. I zde se stal u svých pacientů oblíbeným doktorem.

I přes to, že někteří z nich, ačkoli k němu přicházeli zdraví, umírali. Jelikož šlo většinou o starší pacienty, podezřelá úmrtí nikdo neřešil. Shipman sám stanovoval příčinu smrti a vystavoval úmrtní listy.

Nastoupil na odvykačku

Co se však brzy provalilo, byly podezřele vysoké výdeje opiátů, podepsané na receptech jeho jménem. Padělal předpisy na Demerol – opioid, který se obvykle používá k léčbě silné bolesti.

Ačkoli mohl přijít o lékařskou licenci, závislý Shipman dostal pouze pokutu, výpověď a musel povinně nastoupit na léčení.

Poměrně brzy se ze všeho oklepal a v roce 1977 nastoupil s čistým štítem na lékařskou kliniku v Hyde. Zde strávil dalších patnáct let své kariéry, než si v roce 1993 založil soukromou praxi.

Pacienti ho zbožňovali, byl proslulý jako hodný a ochotný lékař. Samozřejmě však netušili, že jedny léčí a další tajně zabíjí.

Nejprve si udělal zásoby opia

První rok v Hyde ještě nevraždil. Začal však shromažďovat zásoby morfia. Předepisoval vyšší dávky, než bylo potřeba, a přebytky si nechával, případně psal recepty na pacienty, kteří morfium vůbec nepotřebovali, a upravoval pak jejich zdravotní dokumentaci. Naopak třeba opiát vůbec nepodal umírajícím pacientům, aby si ho mohl schovat pro vlastní potřebu.

Pozůstalé přemlouval ke zpopelnění svých obětí

Způsob zabíjení si brzy vypracoval k dokonalosti. Zaměřil se na zranitelné pacienty, většinou starší lidi, kteří žili sami. Navštěvoval je pak doma, kde jim pod záminkou píchl smrtelnou dávku opia. Některé zabil i přímo ve své ordinaci.

Příbuzným poté důrazně doporučoval zpopelnění ostatků, čímž nechával zmizet důkazy. Karty většinou zdravých pacientů pak upravoval tak, aby to vypadalo, že jejich zdravotní stav byl špatný.

Podle pozdějšího vyšetřování, během práce v Hyde zabil přes sedmdesát pacientů. Zbytek pak již při provozování soukromé praxe.

Mezi lety 1971 až 1998 zemřelo v jeho péči celkem 459 pacientů. Není však jasné, kolik z nich bylo skutečně obětí vraždy, jelikož byl často jediným lékařem, který potvrzoval smrt. Odhad vyšetřovatelů za toto sedmadvacetileté období je 250 zavražděných pacientů. Z osmdesáti procent šlo o ženy.

Pochybnosti mezi lékaři i pohřebáky

Na počátku roku 1998 se mezi pohřebáky v Hyde začaly objevovat první pochyby. Znepokojovalo je velké množství kremací starších žen.

Pochybnosti měli i lékaři, kteří byli překvapeni vysokou úmrtností Shipmanových pacientů. Oproti té jejich byla až desetinásobná. Policie však neměla dostatečné důkazy, aby Shipmana mohla obvinit.

Spadla klec

Nakonec Shipman udělal chybu. Padělal poslední vůli své oběti, kterou zabil v jejím domě v červnu 1998. Dcera oběti, jedenaosmdesátileté Kathleen Grundy, právnička Angela Woodruff, ihned pojala podezření a pochybovala o pravosti závěti.

Podezřelá poslední vůle

V závěti byla nejen prosba o zpopelnění, ale především to, že Kathleen odkazuje celý svůj majetek 386 000 liber (přes 10 milionů korun) svému lékaři – Haroldu Shipmanovi.

Policie nechala exhumovat tělo oběti (dcera naštěstí svoji matku nenechala zpopelnit) a zjistila v něm vysoké hodnoty morfinu. Poté, co při razii v ordinaci a domě Shipmana nalezli šperky obětí, ampule s opiáty i upravované záznamy pacientů, byl Shipman zatčen.

Doktor Smrt svoji vinu nikdy nedoznal

Vraždy popíral, nespolupracoval s policií ani psychiatry. Při výsleších seděl se zavřenýma očima, zíval a odmítal se podívat na jakýkoli důkaz. Ačkoli podle vyšetřování má Shipman na svědomí přes 250 obětí, policii se podařilo přímo ověřit díky exhumaci pouze patnáct vražd.

Vrah i sebevrah

Shipman dostal doživotní trest. V roce 2004, den před svými osmapadesátými narozeninami se však ve věznici oběsil. Motiv vražd není dodnes jasný. Existuje řada teorií, od msty za smrt matky přes zabíjení pro pouhé potěšení až po „spasitelský komplex“, kdy si chtěl Shipman jednoduše dokázat, že dokáže životy nejen zachraňovat, ale i brát.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články