Irma Grese: Hyena z Osvětimi, která znásilňovala vězně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Grese Irma
Zdroj: Silverside (Sgt) No 5 Army Film & Photographic Unit, Public domain, via Wikimedia Commons

Druhá světová válka bohužel dala příležitost spoustě lidem, aby mohli realizovat své násilnické choutky. Nebyli chytří ani oblíbení a okolí je spíše přehlíželo. To vše se ale změnilo, když vstoupili do SS. Jedním z těchto lidí byla i Irma Grese — hyena z Osvětimi.

Irma Grese se narodila 7. října roku 1923 poblíž Paselwalku. Pocházela z pěti dětí. Už její dětství bylo značně pohnuté. Když jí bylo třináct let, její matka spáchala sebevraždu, vypila kyselinu chlorovodíkovou.

Pravděpodobně to udělala kvůli nevěře svého manžela.

Otloukánek se špatným prospěchem

Grese chodila na základní školu, ale nakonec ji ani nedodělala a ve čtrnácti letech odešla. Dívka měla špatné studijní výsledky a také velmi trpěla šikanou od spolužáků, kterým se nedokázala postavit.

Místo školy začala pracovat na farmě a jako prodavačka.

Dívku už tehdy fascinovala nacistická ideologie, tak vstoupila do BDM —  ženské verze Hitlerjugend — a v roce 1942 do pomocné jednotky SS. Ještě téhož roku byla poslána jako dozorkyně do koncentračního tábora Ravensbrück.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Dozorkyně v Osvětimi

O rok později byla Grese převelena do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Zde dokonce povýšila a stala se z ní hlavní dozorkyně — SS-Oberaufseherin, což byla druhá nejvyšší hodnost, které mohla žena v SS dosáhnout.

Její sadistické chování v táboře bylo proslulé. Užívala si psychické i fyzické mučení vězňů. Vězně často bila svým bičem, vycházkovou holí, nebo do nich kopala svými kovanými botami.

Také měla psy, které trápila hlady a pak je posílala na vězně.

Sadistka s komplexy

Zřejmě také trpěla nějakým silným komplexem, neboť při selekci vězňů do plynových komor si vybírala vždy krásné ženy.

Vždy chodila velmi pečlivě oblečená a používala silný parfém, což jen podtrhovalo její zvrácenou osobnost. Po válce se údajně chtěla stát filmovou hvězdou.

Grese měla také znásilňovat vězně. Sex na pracovišti jí zřejmě nebyl příliš cizí, což potvrdila například i Olga Lengyel, když ve svých pamětech Pět komínů uvedla, že dozorkyně měla mnoho vztahů s různými nacisty, a to včetně obávaného doktora Mengeleho.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Nikdy nelitovala

V roce 1945 byla převelena do Ravensbrücku a vzápětí do Bergen-Belsenu, kde byla ještě téhož roku zatčena britskými vojáky. Během soudu s dalšími 45 nacisty tvrdila, že je nevinná.

Svědci ale hovořili jasně. Ona sama svých činů nikdy nelitovala a před popravou si zpívala nacistické písničky. Oběšena byla 13. prosince 1945.

Zdroj: allthatsinteresting.com, ww2gravestone.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články