Autistický vrah: Jako malý byl svědkem násilí a zneužívání. V dospělosti se k němu sám uchýlil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Robert Clive Napper
Zdroj: Profimedia

Robert Clive Napper se narodil 25. února roku 1966. Byl nejstarším ze čtyř dětí v rodině, kde docházelo k neustálým hádkám a kde otec před dětmi opakovaně matku bil. Proto byli nakonec sourozenci rozděleni a Robert sám skončil po adopci společně s jednou sestrou u rodiny, která se o něho měla dobře postarat.

Bylo mu devět let, když začal docházet na psychiatrickou léčbu. Doktorům se svěřoval s tím, co u své biologické rodiny vídal. Jeho otec matku bil, a nutil ji dokonce i k sexu s cizími muži, na který se pro své potěšení díval.

To vše před zraky všech čtyř dětí. Trvalo roky, než mohla být léčba mladého Roberta ukončena. Nikdo si ale ani za šest let nevšiml, že mladík trpí poruchou autistického spektra.

Ve škole byl problémový, poruchu mu přesto nikdo nepřiznal

Napper byl ve škole šikanován. Držel se stranou od ostatních a byl považován za podivína. Když se náhodou pokusil s někým navázat kontakt, nedopadlo to pro něho dobře, proto se uzavřel sám do sebe.

I když chodil nadále k doktorům a snažil se s nimi o problémech mluvit, nikdy mu nikdo nediagnostikoval Aspergerův syndrom – poruchu autistického spektra. Tedy až do chvíle, než začal vraždit.

Přiznal se své adoptivní matce

Napper začal zhruba v šestnácti letech střílet ze vzduchovky, týrat sousedova zvířata, a podle některých záznamů dokonce sledoval svou sestru v koupelně, když byla nahá. Podle lékařů to souviselo s tím, že byl jako malý svědkem zneužívání.

V roce 1989 zavolala matka na policii s tím, že se jí syn přiznal, že znásilnil mladou ženu. I když zpočátku policie případ nebrala vážně, když se později sama znásilněná ozvala, byl Napper skutečně obviněn.

Ani soudní lékař ten pohled nezvládl

Během vyšetřování na svobodě se u Nappera projevil záchvat, při kterém se na Wimbledonu vrhl na náhodnou ženu a několikrát ji bodl nožem. Při útěku pak pobodal ještě další ženu.

Na místě činu pak uškrtil její čtyřletou dceru. Podle informací médií byl pohled na oběti tak strašlivý, že si později soudní lékař musel vzít dvouletou dovolenou a několik měsíců se léčil u psychologů.

Obviněn na základě otisku prstu

Na místě vraždy ženy a její čtyřleté dcery se našlo několik nepřímých důkazů, které byly později s Napperem spojené. Tím hlavním byl ale otisk prstu, díky němuž měli kriminalisté hned jasno.

Napper byl totiž v databázi už za dřívější menší zločiny, a nebylo proto těžké ho vyhledat a zatknout. Během vyšetřování jeho zločinů se ukázalo, že má na svědomí ještě několik napadení.

Muž si o všech svých potenciálních plánech vedl podrobné záznamy. I to byl jeden z důvodů, proč ho policie nechala důkladně vyšetřit psychology i psychiatry. Nakonec mu byla kromě autismu diagnostikována také paranoidní schizofrenie.

Na základě těchto skutečností byl umístěn do nápravného zařízení s psychiatrickou léčebnou, kde je pod stálým dohledem a léčí se se svými psychickými nemocemi.

Zdroj: thesun.co.uk, theguardian.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články