Yorkshirský rozparovač: Kamenem udeřil ženy do hlavy, šroubovákem jim probodl hrdlo. Řekneme vám jeho zvrácený důvod

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Peter Sutcliffe
Zdroj: Profimedia

Jmenoval se Peter Sutcliffe, celá Anglie ho ale znala pod jménem Yorkshirský rozparovač. Trvalo roky, než policie tato dvě jména spojila dohromady. Vrah, který za sebou nechával mrtvé prostitutky, totiž spravedlnosti dlouhou dobu unikal.

Sutcliffe se narodil do katolické rodiny. Vyrůstal s pěti dalšími sourozenci. Jako mladík byl milý, zodpovědný a nikoho by nikdy nenapadlo, že bude jednou sériovým vrahem.

Pracoval na mnoha místech. V továrně, ve mlýně, nějaký čas také v márnici. Pak získal práci hrobníka a přátelům se chlubil, že po nocích vykrádá hroby. Nakonec pracoval jako řidič kamionu. Právě tady se seznamoval se svými oběťmi – ženami od silnice.

Šest let, třináct obětí

V roce 1975 Sutcliffe zabil svou první oběť. Později se u výslechu přiznal, že to pro něho byl osvobozující pocit a že si uvědomil, jaké je jeho poslání: Zabíjet ženy, které se svou prací protiví Bohu.

V následujících pěti letech připravil o život dalších dvanáct žen. Všechny až na jednu byly prostitutky, které nalákal k sobě do auta. Poslední žena byla náhodná oběť, která policii zmátla.

Stopy byly, ale nikdo nic neudělal

Sutcliffe byl několikrát zadržen a později se ukázalo, že už dlouhou dobu existovaly důkazy proti němu. Když seděl proti policistovi kvůli rychlé jízdě nebo drobným krádežím, nikdo si nevšiml, že na sobě má boty, jejichž otisky odpovídají stopám nalezeným vedle jednoho z těl.

Jedna z napadených, která přežila útok Yorkshirského rozparovače, policii poskytla přesný popis muže, který jí chtěl ublížit. Jenže nebyla prostitutkou. Policie tehdy vyšetřovala vraždy pouze jako útoky na prostitutky a její příběh nebrala příliš vážně.

Sutcliffe mezitím dál lákal do svého auta ženy, které většinou udeřil do hlavy kamenem, aby je omráčil, a poté do nich bodal nožem či šroubovákem.

Zatčen na základě náhody

2. ledna 1981 si policie na ulici všimla auta s falešnou poznávací značkou. Uvnitř seděl Peter Sutcliffe. Kromě toho našli kriminalisté v jeho autě také šroubovák a stopy od krve.

Nebyl třeba dlouhý výslech. Poté, co Sutcliff zjistil, kam jejich otázky vedou, se přiznal. Řekl, že jenom plnil to, o po něm chtěl Bůh. Neodporoval policistům a ani u soudu se nijak nehájil.

Skončil v léčebně

Za třináct vražd a dalších sedm pokusů o vraždu Peter Sutcliffe dostal třicet let vězení. Po několika letech se ale přišlo na to, že trpí závažnými psychickými poruchami, a byl převezen do psychiatrické léčebny s nejvyšší ostrahou.

Během pobytu ve vězení měl neshody s dalšími vězni, které několikrát vyústily v potyčky. Jednou mu dokonce jeden z vězňů bodl propisku do oka. Od té doby Sutcliff na oko neviděl.

V roce 2010 požádal o propuštění, ale jeho žádost byla zamítnuta. Zemřel v roce 2020 ve věku sedmdesáti čtyř let.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články