Nejkrvavější teroristický útok v USA před rokem 2001 si vyžádal 168 obětí. Zabíjel bývalý voják

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Timothy James McVeigh
Zdroj: Profimedia

168 mrtvých, z toho 19 dětí. Na tři stovky zničených budov. Takové následky měl teroristický útok v podání jednoho jediného člověka, který odpálením bomby připravil o život stovky lidí a uvrhl jejich rodiny do smutku. Až do útoku na americká Dvojčata v roce 2001 se jednalo o největší atentát v americké historii.

Bylo ráno 19. dubna 1995. Timothy McVeigh si pronajal dodávku, kterou zaparkoval před federální budovou Alfreda P. Murraha v centru Oklahomy. Přesně v 9:02 vybuchla bomba vyrobená z chemikálií, motorové nafty a zemědělských hnojiv.

Jen několik málo vteřin stačilo k tomu, aby se okolí proměnilo v něco, co se podobalo válečné zóně. Třetina budovy Alfreda P. Murraha byla přeměněna na sutiny okamžitě, okolní automobily i budovy začaly hořet a policisté, hasiči i záchranáři se během pár minut pustili do zachraňování stovek životů.

Bývalý voják věděl, jak vytvořit smrtící koktejl

Timothy McVeigh se narodil 23. dubna 1968. Na svět přišel jako prostřední dítě do zemědělské rodiny v malé vesnici. Ačkoli se ho rodina snažila přesvědčit, aby se věnoval práci na polích a pozemcích, on už od útlého věku projevoval zájem o zbraně.

Po absolvování střední školy nějaký čas studoval obchod na univerzitě, ale nedokázal se s oborem sžít. V roce 1988 nastoupil do americké armády.

Fungoval zde jako ukázkový příklad dokonalého vojáka. Na začátku devadesátých let dokonce získal bronzovou medaili za zásluhy při bojích v Perském zálivu. Byl i kandidátem do speciálních jednotek.

Ačkoli měl plno zkušeností a stal se skvělým vojákem, z neznámého důvodu v roce 1991 armádu opustil a snažil se zapadnout do civilního života. To se mu ale nikdy nepovedlo.

Angažoval se v protestech proti obléhání ve Waco v roce 1993, kde byla podle mnohých považována činnost tamní policie za nelegální. A právě proto se později rozhodl odpálit do vzduchu federální budovu Alfreda P. Murraha.

Dopaden po 90 minutách

Zatímco záchranné týmy se snažily pomoci těm, kteří zůstali uvězněni v sutinách po výbuchu, policie také okamžitě pátrala po tom, kdo za celým incidentem stál. Stopy je téměř okamžitě dovedly ke jménu Timothy McVeigh.

Jenže s podivem bylo brzy zjištěno, že muž už sedí ve vězení. Zatčen byl totiž necelých devadesát minut po útoku silniční policií, která si ho všimla v autě s ukradenou poznávací značkou.

Jelikož byla tehdy v jeho autě nalezena také neregistrovaná střelná zbraň, byl poslán za mříže. Až tam byl později spojen s největším teroristickým útokem té doby. Díky výslechům se brzy podařilo zajistit i několik dalších pachatelů, kteří se sice odpálení neúčastnili přímo, ale pomáhali s přípravou bomby a o celém činu věděli.

Ačkoli byl pachatel bombového útoku dopaden poměrně rychle, následky lidé překonávali dlouhé roky a některé rodiny se s nimi nevyrovnaly dodnes. Stovky mrtvých, desítky zničených domovů a domácností. To vše měl McVeigh na svědomí.

11. června roku 2001 byl Timothy McVeigh po dlouhých letech výslechů poslán na smrt. Soudy rozhodly o trestu smrti a v 7:14 ráno toho dne mu byla podána injekce. Právě toho roku 11. září proběhl teroristický útok na Dvojčata, který čin Timothyho McVeigha v počtu obětí několikanásobně překonal.

Zdroj: FBI.gov, brittanica.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články