Boab Prison Tree neboli vězeňský strom je jedním z kulturních míst západní Austrálie, který se nachází jižně od města Derby. Jedná se o obrovský dutý baobab starý přibližně 1500 let. Historie jeho užití lidmi se táhne až do 19. století. Byl používán domorodci, není však zřejmé, jestli jako místo odpočinku, nebo dokonce jako posvátný strom. Jeho přezdívka vězeňský strom se ale váže k jinému mýtu, podle kterého byl dutý kmen tohoto baobabu používaný jako vězení.
Přestože neexistují žádné důkazy, že by strom byl opravdu někdy užit jako věznice, nejasných historek existuje celá řada.
Turismus pramení z dezinformace v jednom novinovém článku
První nesprávné předpoklady, že by tak tomu mohlo být, se vážou k roku 1949, kdy umělec Vlase Zanalis nakreslil obraz, který vyobrazoval vězeňský strom ve Wyndhamu. Tento obraz se objevil v novinovém článku, ve kterém byl baobab na obraze mylně označený jako ten z Derby.
Není ale dodnes jisté, jestli za chybu mohl novinář, autor obrazu nebo někdo jiný. Každopádně od padesátých let dvacátého století se mýtus začal šířit a postupným opakováním této dezinformace v řadách článků se změnil ve fakt, jemuž spousta lidí začala slepě věřit.
Strom se postupem času změnil v místo plné turistů, kteří ho navštěvují právě kvůli jeho pochybné a nejspíš nepravdivé historii.
Posvátný strom používaný k uchovávání ostatků
První pochybnosti o pravosti historie tohoto turistického místa se objevily v roce 1960 v článku v novinách Australian Women’s Weekly, v němž bylo uvedeno, že strom v Derby nebyl pravděpodobně nikdy používán k věznění lidí.
Přesto je strom stále vedený v seznamu památek Státního památkového úřadu jako Boab Prison Tree, tedy vězeňský baobab.
Doktorka Elizabeth Grant z University of Adelaide, která je jedním z autorů kapitoly o tomto tématu v publikaci Palgrave Handbook of Prison Tourism (příručce vězeňské turistiky), prohlásila tuto falešnou propagaci a zneužívání baobabu k turistice za nechutné vzhledem k tomu, že zastiňuje skutečnou historii tohoto místa.
Onen baobab byl totiž kdysi jako jeden z mnoha v okolí Derby považován za posvátný. Tehdejší domorodci věřili, že v něm třímá nějaká entita, tedy že strom má v podstatě svou duši.
Konkrétně tento strom byl používán jako kostnice – k ukládání pozůstatků. To můžeme tvrdit díky nálezu antropologů v roce 1916. Antropolog Herbert Basedow zde objevil uložené kosti předků.
Zdroje: Atlas Obscura, Australia’s northwest, ABC News
Autor: Denisa Weisová