Hottentot Venus: Žila v otrockých podmínkách, pak s ní bylo zacházeno jako se zvířetem. Toto vše musela snášet

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hottentot venus saartjie baartman
Zdroj: Profimedia

Říkalo se jí Hottentot Venus, ale její vlastní jméno bylo Saartjie Baartman. Její přezdívka byla kombinací urážlivého pojmenování pro dívky afrického původu a názvu římské bohyně krásy.

Narodila se v roce 1789 a většinu dětství strávila na osadnických farmách. Jediné, co jí zůstalo pravděpodobně po její matce, byl malý náhrdelník z želvoviny, který se u ní našel po její smrti.

Svou rodinu nikdy nepoznala, vždy byla něčím majetkem či otrokem. Když se poprvé setkala s obchodníkem Peterem Cesarsem, odjela s ním do Kapského města. Není známo, zda ji k tomu donutil, nebo s ním šla dobrovolně.

Získávala mu peníze, před soudy se ho zastávala

Jako žena pocházející z afrického kmene nemohla být formálně zotročena. Podle všeho ale žila v podmínkách, které otroctví odpovídají. Když jejímu majiteli došly peníze, začal ji vystavovat.

Dívka byla totiž kromě exotického původu zajímavá také svým vyvinutým pozadím, které diváky velmi zajímalo. Chodili se na ni dívat, platili jejímu majiteli, když se ale zjistilo, že součástí představení jsou často i fyzické tresty, lidé se proti Cesarsovi obrátili.

Přestali na představení chodit, a dokonce bylo nahlášeno, že se někdo k dívce chová hrubě i proti zákonům. Když byl ale Cesars obviněn z mučení a z neetického zacházení se ženou, stalo se něco, co nikdo nečekal.

Sama Baartman totiž vypověděla, že s ním odjela dobrovolně, že mu pomáhá ráda a že jí nikdy neubližoval. Proto byla veškerá obvinění stažena a její show pokračovala.

Cesars dokonce během procesů oznámil, že si Baartman vydělává na vlastní živobytí, a nikomu by nemělo vadit, že to dělá pomocí svých fyzických proporcí.

Prodána trenérovi zvířat

Když Baartman vycestovala do Francie s mužem jménem Henry Taylor, netušila, že ji zde prodají trenérovi zvířat, který se k ní bude chovat hrubě, a navíc ji vystaví nepříjemným lékařským prohlídkám a testům.

Kvůli jejímu velkému pozadí totiž vědce i doktory zajímalo, jak je to s jejími intimními místy, zda má zvětšené i stydké pysky a jakou funkčnost vykazují její vaječníky. Byla proto poslána na několik prohlídek.

Nadále byla vystavována, ovšem obvykle v show společně se zvířaty, některé záznamy hovoří dokonce o tom, že někdy měla na krku obojek. Ve Francii se na ni nevztahovaly zákony na ochranu osoby, a proto se stala v podstatě otrokem.

Jako dívka jiné barvy pleti a tělesných proporcí byla lidmi obdivována za mizerné peníze, ze kterých ve výsledku neviděla téměř nic, protože vše sebral její majitel.

Saartjie Baartman zemřela ve věku dvaceti šesti let na neznámou infekci. Pravděpodobně se mohlo jednat o neštovice, které v kombinaci s podmínkami, ve kterých žila, byly předem jasnou smrtí.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články