Lovec čarodějnic Matthew Hopkins: K přiznání používal zdrcující praktiky. Vše se mu nakonec vrátilo i s úroky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Matthew Hopkins
Zdroj: See page for author, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Psal se rok 1603 a skotské a anglické království bylo sjednoceno pod vládou Jakuba I. Ten byl fascinován vším, co se týkalo čarodějnictví. Krátce po nástupu na trůn vydal knihu Daemonologie, a dokonce obnovil trest smrti za čarodějnictví, který byl dříve zrušen.

Především díky jeho fascinaci okultismem se opět začalo o čarodějnictví mluvit, objevovaly se případy nařčení sousedů z nezákonných činů, vedoucí k mučení, a byly pořádány popravy.

V té době se objevil muž, který už raného věku chtěl z planety vymýtit veškeré čarodějnické zlo. Nejslavnější a nejobávanější lovec čarodějnic Matthew Hopkins.

Byl chudým právníkem, ale začal si vydělávat neskutečné peníze

Z Hopkinsova dětství toho není moc známo, ale podle všeho už od doby, kdy začal chodit a mluvit, měl pocit, že musí světu pomoci od zlých temných sil.

V roce 1644 se jako chudý právník přestěhoval do Manningtree, kde se začal věnovat vyslýchání žen, které později označil za čarodějnice. Celkem se ten rok kvůli němu dostalo před soud třiadvacet žen.

Devatenáct z nich bylo odsouzeno k trestu smrti, ostatní zemřely ve vězení. O rok později převzal Hopkins titul lovce čarodějnic a začal pracovat ve službách krále Jakuba I.

Společně se svými kumpány vyslýchal ženy, které byly obviněny, prováděl na nich testy, díky kterým je dostal před soud, a zvyšoval si reputaci. Hopkins například ženy udržoval násilím vzhůru a ony se později v záchvatu paniky raději přiznaly i k tomu, co neprovedly.

Dalším typem zkoušky bylo píchání špendlíkem do jejich těla. Pokud žena dostatečně nekrvácela, byl to podle Hopkinse znak čarodějnictví a obviněná putovala rovnou na šibenici.

Dostal jich víc než tři sta. Sám ale skončil jako jeden z nich

Hopkins si začal vydělávat velké peníze. V době, kdy mzda pracovníka na farmě činila pouhých šest pencí, on sám si vydělával až tisíc liber měsíčně.

Nejen kvůli velkým poplatkům, které vybíral, byl velmi obávaný, především u žen s rodinami. Jenže žádné prosby nikdy nepomohly, a nakonec se tak Hopkins proslavil jako muž, který poslal na smrt přes stři stovky údajných čarodějnic.

U panovníka byl velmi oblíbený, protože vycházel z jeho knihy Daemonologie, dokonce při zjišťování původu ženy používal metody ve spisu popsané.

Přesto Hopkins skončil poměrně zajímavým a nevysvětlitelným způsobem. Záznamy totiž hovoří o tom, že se utopil v řece poté, co byl sám obviněn z čarodějnictví. Tehdy mu byly svázány ruce a nohy a byl vhozen do vody.

Jelikož se ponořil, výsledkem zkoušky byl fakt, že ho „matka příroda přijala“, a tudíž mezi čaroděje nepatřil. Proč byl obviněn, se už ale nikdy nedozvíme.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články