Představíte si koňské dostihy jako výsadu bohatých Američanů. kteří na stadionech v posledních desetiletích z bezpečí a šampaňským v ruce s napětím sledují, jak dopadne kůň, na nějž vsadili nechutnou sumu? Samozřejmě tato vize nemusí být daleko od pravdy, nicméně stejně jako ostatní sporty i dostihy prošly zajímavým vývojem. Věděli jste, že se jedná o starověký sport?
Závodění přišlo s domestikací koní
Dostihy jsou s trochou nadsázky staré jako lidstvo samo. Počátky tohoto sportu sahají až do starověku. Jeho původ byl zmapován ve střední Asii u kočovných kmenů.
To je logické, protože tito lidé byli mezi prvními, kteří koně domestikovali. Závodění bylo pak jen dalším krokem k využití koňské síly.
Už od starověku byly dostihy ale především záležitostí vyšších vrstev. Týkaly se ale všech významných civilizací.
Jako organizovaný sport byly součástí řecké olympiády, ať už seděli závodníci v sedle nebo vozech, které koně táhly. Římané si dostihy rovněž oblíbili.
Závody, jak je známe dnes, se ale začaly formovat až ve středověku. Velký podíl na tom mají křížové výpravy. Angličtí rytíři se z nich totiž vraceli s arabskými koňmi, kteří byli velmi rychlí. A tak začal dovoz arabských klisen a chování hřebců.
Rozmohlo se sázení a vznikaly speciální chovy
Po další čtyři století se to ukázalo jako výborný tah. Začali se rodit šampióni a šlechta se bavila tipováním, který z rostlých a vytrvalých koní bude v závodě nejrychlejší. Rozmohly se sázky a britští osadníci přivezli dostihy do Ameriky, kde se závodilo poprvé v roce 1665 v Long Islandu.
Profesionálním sportem jako takovým se dostihy staly na počátku osmnáctého století. Z dílčích závodů se staly velké akce s mnoha koňmi, na jejichž výkony přítomní diváci sázeli.
Do tohoto sportu začalo téct čím dál tím více peněz, takže velmi záleželo na kvalitě chovu a rodokmenu. Vznikaly speciální chovy, jež si daly za cíl rovnou vytrénovat závodní koně.
V roce 1750 vznikl na popud závodní elity Jockey Club, který stanovil pravidla a dones tato organizace anglické závody reguluje. To uvítal i král Karel II Stuart, sportovní nadšenec a fanoušek dostih.
Byla sepsána i Všeobecná kniha plemen, která zaznamenává rodokmen všech závodních plnokrevníků.
V Čechách máme Velkou pardubickou
I u nás mají dostihy bohatou historii. Nejznámějším závodem je bezesporu Velká pardubická, která patří zároveň k nejtěžším v Evropě.
Poprvé se uskutečnila 5. listopadu 1874 a vyhrál ji anglický žokej George Sayers se svým hřebcem Fantomem. Závod je pořádán s pár přestávkami dodnes.
Autor: Alice Konopásková