Valentina Těreškovová: Oslavovaná hrdinka Sovětského svazu během letu do vesmíru neustále zvracela a neplnila příkazy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Valentina Tereskovova
Zdroj: Profimedia

Na Měsíci je po ní pojmenován kráter. A v Rusku nespočet ulic a náměstí. Letos v březnu oslavila první žena, která se dostala do vesmíru, 84 let. Ve své době se stala nejpopulárnější ženou světa a byla prezentována jako hrdinka. Celou pravdu o letu, který se navždy zapsal do historie, však Sovětský svaz dlouho tajil.

Během studené války vedly Sovětský svaz a Spojené státy závod o dobývání vesmíru. Obě velmoci soupeřily o převahu v oblasti výzkumu kosmického prostoru a neváhaly do něj investovat značné zdroje a energii.

Vesmírné závody

Sovětský svaz získal prvenství jak ve vyslání první umělé družice Země, tak i prvního kosmonauta na oběžnou dráhu Země. Spojené státy v kosmickém závodu samozřejmě nezůstávaly pozadu.

Sovětský vůdce Nikita Chruščov chtěl přijít s dalším triumfem. Rozhodl se do vesmíru vyslat první ženskou kosmonautku.

Sověti opět porazili Američany

Prvenství pro Sovětský svaz získala sovětská kosmonautka Valentina Vladimirovna Těreškovová. Na palubě Vostoku 6 odstartovala do vesmíru 16. června 1963. Během letu, který trval přes sedmdesát hodin, obletěla Zemi osmačtyřicetkrát. Ve vesmíru tak strávila více času než všichni američtí astronauti do této doby dohromady.

Přesný průběh letu nebylo třeba světu prezentovat

Sovětský svaz mohl slavit, Amerika byla pozadu. Světu nebylo třeba prezentovat zbytečné podrobnosti o letu, který nebyl bez problémů. Dokonce i záběry ze slavného přistání musely být zinscenované. Natočeny byly totiž až druhý den po příletu Těreškovové. A samozřejmě ihned obletěly celý svět.

Valentina Tereskovova

Zdroj: Profimedia

Švadlena ve vesmíru

Valentina Těreškovová se narodila nedaleko ruské Jaroslavli v roce 1937. Otec byl traktorista, matka švadlena. Ve svých osmnácti letech nastoupila do práce v textilní továrně, jako její matka. Ve věku dvaadvaceti let uskutečnila svůj první seskok padákem pod záštitou místního leteckého klubu.

Od mládí byla nadšenou amatérskou parašutistkou

K sovětskému vesmírnému programu ji v šedesátých letech přivedlo právě její nadšení pro parašutismus. Zájem žen být první ve vesmíru byl veliký a přihlásily se stovky uchazeček. Z nich byly nakonec vybrány tři nejlepší, Těreškovová byla jednou z nich.

V roce 1962 zahájily intenzivní výcvik, do kosmu však mohla letět pouze jedna z nich. Konečné rozhodnutí učinil Chruščov. Ačkoli Těreškovová nebyla zdaleka tou nejlepší, rozhodl její dělnický původ a angažování v Komsomolu.

Valentina Tereskovova

Zdroj: Profimedia

16. června 1963 odstartovala Těreškovová ve Vostoku 6 z kosmodromu Bajkonur. Loď byla řízena automatickým systémem, Těreškovová nikdy nepřevzala ruční ovládání. 19. června po sestupu Vostoku 6 úspěšně seskočila padákem na Zemi a stala se z ní oceňovaná hrdinka Sovětského svazu.

Pravda o letu vyšla najevo až na konci 80. let

Let však neproběhl tak hladce, jak Sovětský svaz prezentoval. Těreškovová se v raketě psychicky i fyzicky hroutila. Na palubě zvracela, potřebu vykonávala pod sebe a v záchvatech pláče prosila, aby byl let předčasně ukončen.

Neustále upadala do spánku, a to i ve chvílích, kdy komunikovala s velením a měla plnit zadané úkoly. Stav beztíže nezvládala a trpěla neustálou nevolností.

Problém jí dělal i těsný skafandr. Když se nakonec po třech dnech v kosmu katapultovala z lodi, málem vše špatně dopadlo. Zaujala špatnou polohu a udeřila se do hlavy. Nechybělo mnoho a mohla si doslova urazit hlavu.

Chybovala i po přistání na Zemi. Tehdy se k ní seběhli zvědaví kazašští pastevci a Těreškovová jim v nadšení, že už má vše za sebou, začala rozdávat jídlo pro kosmonauty.

Oni ji za to odměnili místními specialitami, které Těreškovová hladově spořádala. Velení později vše označilo za vážné porušení kázně. Těreškovová tím prý zničila cenné vzorky, například své střevní mikroflóry.

První dítě rodičů kosmonautů

Po návratu z mise se v Kremlu za přítomnosti Chruščova provdala za sovětského kosmonauta Andrijana Nikolajeva. O rok později se jim narodila dcera Jelena. Rozvedla se s ním po necelých dvaceti letech manželství a vzala si vojenského lékaře Julia Šapošnikova.

Těreškovová se stala nástrojem sovětské propagandy, cestovala, besedovala s pionýry a byla nadšenou členkou komunistické strany. Nyní je věrnou podporovatelkou Putinova režimu a členkou vládní strany Jednotné Rusko.

Zdroj: history.com, wikipedia.org, britannica.com, lidovky.cz
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články