Syn Waldemara Matušky jako by otci z oka vypadl. Ta neskutečná podoba vás ohromí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Waldemar Matuska
Zdroj: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Waldemar Matuška byl charismatický český zpěvák s nezaměnitelným hlasem. Českou hudební scénu obohatil o mnoho krásných písní a část života strávil daleko za oceánem. Půjde nejmladší syn v jeho šlépějích?

Narodil se v roce 1932 v Košicích. Jeho maminka Mia Malinová byla zpěvačkou vídeňských operetních divadel. Vyrůstal v Praze a učení ve škole ho moc nebavilo, dokonce si několikrát vysloužil čtyřku ze zpěvu. Nakonec se ale matčiny geny projevily, a začal hrát také na několik hudebních nástrojů.

Talentovaný umělec

Zpěv procvičoval v Husově sboru a s partou kamarádů hrál divadlo, kde se projevil jako zdatný herec i režisér.

Profesionální uměleckou kariéru začal koncem padesátých let v hudebním klubu Reduta, kde se seznámil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem. Jeho první písní byl Suvenýr z roku 1960.

Na divadelních prknech se potkával i s dalšími známými osobnostmi a jeho popularita rostla. Získal dva Zlaté slavíky, objevoval se v různých televizních pořadech a získával role ve filmech.

Waldemar Matuska syn

Zdroj: Profimedia

Na kontě má řadu známých hitů

Jednou z nejznámějších písní je bezpochyby Asi do věží z oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně. Dalším hitem se stala úvodní píseň k seriálu Chalupáři s názvem Když máš v chalupě orchestrion.

V soukromí se oženil hned třikrát. S první manželkou Jiřinou měl dvojčata dcery, které bohužel zemřely, a poté měli syna Miroslava. Z druhého manželství s Hanou vyšel bezdětný. Poslední třetí manželkou se stala v roce 1976 zpěvačka Olga Blechová.

Jako jedna z ikon normalizační kultury měl možnost vycestovat do zahraničí. V roce 1986 s manželkou v USA požádali o azyl a do Česka už se nevrátili. To znamenalo, že byly okamžitě ze všech archivů odstraněny všechny rozhlasové i televizní pořady, ve kterých účinkoval.

S rodinou žil na Floridě

S manželkou Olgou a synem Waldemarem se usadili na Floridě, kde zpěvák pořádal koncerty pro české krajany. Do Česka se po revoluci pravidelně vraceli, ale jejich domovem už zůstala slunná Florida.

Oblíbený zpěvák zemřel v roce 2009 na zápal plic a následné selhání srdce. Jeho ostatky jsou uloženy na Vyšehradském hřbitově. Ze syna Waldemara se nestal zpěvák, ale grafik. Pokud zrovna nosí plnovous, vypadá, jako by svému otci z oka vypadl.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články