Smrt Grace Kelly: Co předcházelo smrtelné autonehodě?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Grace Kelly
Zdroj: Profimedia

Filmová kariéra Grace Kelly netrvala příliš dlouho, přesto se zapsala do srdcí mnoha diváků. Ani její panovnická kariéra netrvala tak dlouho, jako by si mnozí přáli. Monacká kněžna zahynula při autonehodě v pouhých 52 letech. Co se vlastně tehdy stalo?

Příběh Grace Kelly zní trochu jako z pohádky. Herecká hvězda na počátku zářné kariéry. Zamiloval si ji Hollywood i Alfred Hitchcock. Na festivalu v Cannes se seznámila s monackým knížetem Rainierem III. Po roce byla svatba. Z Grace Kelly se tak stává kněžna. Vzdává se své herecké kariéry, místo toho se věnuje filantropii a charitativní činnosti.

Proč řídila?

Pokud někdo ze slavných a oblíbených lidí nezemře přirozenou smrtí, obvykle se objeví mnoho spekulací a konspiračních teorií. Stejně tak to bylo i v případě monacké kněžny.

13. září 1982 se Grace vydala se svou dcerou princeznou Stephanie na nádraží. Její dcera měla odjet vlakem do Paříže do školy. Už to se ukázalo jako živná půda pro pochybnosti. Kněžna totiž strašně nerada řídila. Na cesty využívala výhradně svého řidiče.

Jak se pak ukázalo, důvod byl prostý. Mladá princezna měla velké množství šatů a dalších věcí. Byl plný zavazadlový prostor, ale také prostor zadních sedadel. Ve třech by se do auta nevešli. Řidič údajně kněžně nabízel, že se pojede nadvakrát, to ale odmítla.

Nezvládnuté řízení

Po cestě muselo dojít k nějakým zvláštním okolnostem. Řidička nezvládla prudkou zatáčku a vyjela ze silnice. Bohužel následoval prudký sráz, po kterém se auto zřítilo dolů.

Jeffrey Robinson ve své knize o monacké kněžně zveřejnil svědectví její dcery, spolujezdkyně, která tvrdila, že auto se stalo z nějakého důvodu neovladatelné.

„Maminka pořád říkala, nemůžu zastavit. Nefungují brzdy. Nemůžu zastavit. Zatáhla jsem ruční brzdu, ale nešlo to zastavit. Snažila jsem se, ale auto jsem prostě nemohla zastavit,“ stojí v knize Kníže Rainier a kněžna Grace.

Mohla za to mrtvice?

Stephanie z nehody vyvázla jen s lehkými zraněními. Grace utrpěla zranění mozku, hrudníku a zlomeninu stehenní kosti. Nakonec zemřela na krvácení do mozku. Bylo jí 52 let.

Její dcera přišla následně s dalším tvrzením, a to, že její matku při jízdě začala bolet hlava a že měla pocit, že snad na chvíli omdlela. Jak pak ukázala pitva, kněžna nejspíše utrpěla malou mozkovou příhodu, která by za normálních okolností nebyla život ohrožující.

Konspirace se stále objevují

Ani to však věčné pochybovače neuspokojilo. Začalo se hojně spekulovat o tom, zda náhodou neřídila princezna Stephanie, která ještě neměla řidičský průkaz.

Důvodem bylo svědectví jednoho muže, který byl přítomen nehodě. Podle něj právě mladá princezna vylezla stranou u řidiče. Ona sama pak vysvětlila, že dveře u spolujezdce byly natolik rozbité, že je nemohla použít.

Lidé se samozřejmě začali hojně zajímat, co se dělo těsně před nehodou. Stephanie se ale o tom rozhodla nikdy nemluvit. To samozřejmě podnítilo teorie o tom, zda nemohla matku nějakým způsobem rozrušit. To už ale zůstane navždy jen mezi matkou a dcerou.

Zdroj: Grunge.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články