Jayne Mansfieldová: Tragický konec krásné herečky a rivalky Marilyn Monroe

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Jayne Mansfield
Zdroj: 20th Century Fox, 1957. Photographer not credited. Studio publicity., Public domain, via Wikimedia Commons

Blonďatá hollywoodská herečka, zpěvačka a jedna z prvních Playmate v časopise Playboy. Stejně jako její rivalka se stala americkým sexsymbolem 50. a počátku 60. let. A stejně jako Marilyn Monroe zemřela tragicky a mladá.

Jayne Mansfieldová se narodila jako Vera Jayne Palmer 19. dubna 1933 v malém městečku v Pensylvánii. Otec byl právníkem v New Jersey, kde Jayne strávila rané dětství, než se stala svědkem tragédie.

Svědkem smrti otce

Jela s rodiči autem, když otec dostal za volantem infarkt. Matka naštěstí dokázala auto po chvíli zastavit, otci již nebylo pomoci. Po smrti otce se matka znovu provdala a s dcerou se společně přestěhovaly do Dallasu. V roce 1950 zde Jayne odmaturovala.

IQ 163 nikoho nezajímalo

Mimo školu chodila na lekce tance, hru na housle, klavír a violu a učila se několika jazykům. Ačkoli ji všude soudili spíše podle krásného zevnějšku, je třeba říci, že Jayne byla nadprůměrně inteligentní. Mrzelo ji, že její výrazné tělesné proporce pozornost od intelektu odvádí.

Otěhotněla ještě před maturitou

Již v době studia ji lákalo herectví, plány však musela odložit, když otěhotněla se svým o tři roky starším spolužákem. Nikdy nevyloučila možnost, že mohla být znásilněna.

Každopádně jako otce uvedla svého staršího přítele Paula Mansfielda, za kterého se ještě v roce 1950 provdala. Jejich dcera se narodila šest měsíců po svatbě.

Toužila po slávě

Manžel očekával, že Jayne zůstane doma a bude se starat o dceru a domácnost. Krásná (odbarvená) blondýna se odmítla vzdát svého snu a přihlásila se na univerzitu v Austinu, kde studovala drama.

Ke škole si musela přivydělávat na živobytí. Pracovala jako recepční, prodavačka knih i modelka aktů pro výtvarné kurzy. Vyhrála několik soutěží krásy a zjistila, že je o ni zájem i mezi fotografy. Čím méně oblečení, tím lépe.

Když manžela povolali do armády, strávila s ním rok ve výcvikovém zařízení v Georgii. Poté se však vrátila do Texasu, aby mohla navštěvovat další herecké kurzy. V roce 1953 si poprvé zahrála v televizním filmu.

Objevili ji v kině

O rok později se rozhodla dát dceru k prarodičům a odstěhovala se do Los Angeles, aby šla vstříc lepším hereckým příležitostem. Pracovala v několika různých zaměstnáních, až si ji v kině, kde prodávala sladkosti, všiml televizní producent.

Do Hollywoodu se dostala v 21 letech

V roce 1955 se stala modelkou v únorovém čísle Playboye a upoutala tak pozornost médií a Hollywoodu. Měla vlastní striptýzovou show v Las Vegas. A přišly první filmové i divadelní role.

Monroe by ji nejradši zažalovala za „napodobování“

Brzy získala smlouvu s 20th Century Fox. Podpisem smlouvy tehdy nahradila herečku Marilyn Monroe. Herečka si tehdy reportérům postěžovala, že jediné, co Jayne dělá, je, že ji napodobuje. A to tak hrubě a vulgárně, že to pro ni ani není lichotivé.

Nejznámějšími filmy Jayne Mansfieldové se staly The Girl Can’t Help It, The Wayward Bus a Too Hot to Handle. Získala dokonce ocenění Zlatý glóbus.

Zatímco se jí jako herečce dařilo, v manželství to bylo jinak. Její muž požádal nejen o rozvod, ale i o svěření dcery do péče. Rozvod Jayne přivítala, v té době již byla zamilovaná do jiného muže. Dceru si však vzít nenechala.

Druhé manželství

V roce 1926 potkala novou lásku – herce a kulturistu Mickeyho Hargitaye. Seznámili se v restauraci, když Jayne na otázku číšníka, co si objedná, odpověděla: „Dám si steak a toho krásného muže vlevo.“

Vzali se o dva roky později a jejich svatba se stala hlavní společenskou událostí roku 1958. Společně měli tři děti, syny Mickeyho a Zoltana a dceru Marisku, která se později také proslavila jako herečka, především v seriálu Zákon a pořádek.

Svlékla se ve filmu a udělala z něj trhák

Asi největší filmová sláva přišla s filmem Promises! Promises! v roce 1963. Šlo o první film, kde se známá hollywoodská herečka objevila zcela nahá.

Film byl dokonce na některých místech zakázán pro svůj obscénní obsah, jinde však zaznamenal obrovský úspěch a stal se kasovním trhákem.

Toto prvenství vyfoukla Jayne Marilyn Monroe, která chtěla obdobný snímek natočit již dříve. Bohužel se toho již nedožila. Když se v roce 1962 k Mansfieldové dostaly zprávy o náhlé smrti Marilyn Monroe, typicky odvážná herečka se obávala: „Možná budu další.“ Tehdy ani netušila, jak blízko je pravdě.

Do třetice všeho dobrého

Film měl sice velký úspěch, Jaynino druhé manželství nikoli. Po rozvodu se vdala potřetí. Tentokrát za italského režiséra Matta Cimbera, se kterým přivítala na svět již páté dítě, syna Tonyho. Manželství však nemělo dlouhého trvání a kvůli jejím nevěrám a alkoholismu nevydrželo.

V té době Jayne manžela podváděla s advokátem Samem Brodym, se kterým začala po rozvodu žít. A zůstali spolu až do smrti.

Tragická smrt

Pět let po smrti krásné Marilyn Monroe zemřela i Jayne Mansfieldová. 28. června 1967 po svém vystoupení v nočním klubu nasedla s přítelem Brodym a svými třemi dětmi z druhého manželství do auta. To řídil teprve dvacetiletý řidič.

Herečka pospíchala na televizní vystoupení do New Orleans, které měla naplánované na další den. Dospělí seděli vepředu, děti spaly vzadu v autě.

Krátce po druhé hodině ranní narazil Buick Electra ve vysoké rychlosti zezadu do kamionu. Řidič ho zřejmě včas neviděl kvůli mlze z nedalekého vozu, který rozprašoval postřik proti komárům.

Poté, co auto narazilo do kamionu, vjelo pod zadní část přívěsu a horní část vozu se doslova odřízla. Všichni tři dospělí byli na místě mrtví, děti spící na zadních sedadlech nehodu zázrakem přežily a vyvázly jen s lehčími zraněními.

Kolují příběhy, že měla useknutou hlavu

Když se zprávy o hrozné nehodě dostaly na veřejnost, začaly se šířit zvěsti, že srážka aut Mansfieldové sťala hlavu. Přidaly tomu i snímky z místa nehody, na kterých vedle auta ležela její paruka a vypadalo to, jako by měla hlavu useknutou od těla. Není to však pravda, úmrtní list potvrzuje, že měla částečně oddělenou a rozdrcenou lebku.

Hroznému úmrtí se možná dalo předejít

V důsledku nehody Jayne Mansfieldové Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu nařídil všem kamionům změnit design. Nyní musí mít pod návěsy ocelovou tyč, která má vklouznutí auta pod návěs zabránit.

Mariska Hargitay vzpomínala na svou matku jinak, než jaký koloval její veřejný obraz: „Moje matka byla úžasná, krásná a okouzlující. Lidé však nevěděli, že hraje na housle, má vysoké IQ, pět dětí a miluje psy. Tolik předběhla dobu. Měla obrovskou chuť žít a já to s ní sdílím,“ uvedla herečka pro časopis People.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, thefamouspeople.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články