Škopková byla v mládí baletkou. Ukážeme vám Helenu Růžičkovou v baletním kostýmu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Helena Ruzickova
Zdroj: Profimedia

Slunce, seno… jahody, erotika a také pár facek, které v této trilogii rozdávala především herečka Helena Růžičková coby Škopková. A že ta uměla dávat pořádné rány. Aby ne, když to byl skutečně pořádný kus ženské. A přitom byla v mládí něžnou baletkou.

Kdo by neznal komediální herečku Helenu Růžičkovou, kterou všichni známe především z trilogie Slunce, seno… nebo z filmů o rodině Homolkových.

Růžičková je herecký typ

Když uslyšíme jméno této herečky, všichni si vybavíme robustní dámu kyprých tvarů. To z ní ovšem dělalo jedinečnou herečku. Zkrátka herecký typ.

Přitom ji nevzali na DAMU, kam se tak usilovně přála dostat. Což je zarážející, protože na DAMU výběrová komise hledí převážně na zajímavé herecké typy.

Nepřijetí na DAMU ji ale od herectví neodradilo, a tak si mladá Helenka našla cestičku k filmu jinudy. Tedy nejen k filmu, ale nakonec i na prkna, která znamenají svět.

Helena jako drobná baletka

Už jako malá se totiž pohybovala v divadelním prostředí. V dětství chodila na hodiny baletu do Národního divadla. Dokazuje to černobílá fotografie malé usměvavé baletky v tanečním kostýmu a baletní póze.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Milujeme český film (@milujeme_cesky_film)

Než se však stala herečkou, pracovala jako choreografka nebo jevištní technička.

K herectví ji nakonec přece jen přivedla paradoxně DAMU. A to tak, že na přijímacích zkouškách poznala svého budoucího manžela Jiřího Růžičku, který byl hercem a později se stal pomocným režisérem.

Když měli svatbu, Helena měla za svědkyni svoji blízkou kamarádku Jiřinu Bohdalovou.

Své taneční vlohy ale nepředváděla jen jako malá, hubená baletka, ale také právě v komedii Ecce homo Homolka z roku 1969.

Úplná labuť

Každý si určitě pamatuje na slavnou hlášku: „Ta shodit takovejch padesát kilo…“ – „Ti řeknu… baletka… Úplná labuť!“

Balet tedy tuto herečku v životě provázel. Stejně tak ji provázely i věštecké schopnosti. Uměla věštit z kávové sedliny a dělala také numerologii. Možná právě díky tomu si v trilogii Kameňák zahrála prodavačku, která dokázala věštit zákazníkům z luštěnin.

Byla ale také velkou kuřačkou, což se jí stalo osudným. V roce 2004 prohrála svůj dvouletý boj s rakovinou plic a česká filmová i divadelní scéna utrpěla velikou ztrátu.

Autor: Pavlína Hálová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články