Richard Genzer vytáhl ze šuplíku téměř 50 let starou fotografii. Z jeho vtipného sestřihu se budete válet smíchy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Genzer Richard
Zdroj: Profimedia

Celé Česko ho zná pod přezdívkou Geňa. Zapsal se především jako komik v satirickém pořadu Tele Tele. Richard Genzer je ale vystudovaný tanečník a hýbat se rozhodně umí. Jako dítě byl nevinnost sama, ovšem s ďáblíky v očích.

Narodil se čtyři dny před Vánoci v roce 1966 a původním záměrem jeho tatínka bylo, že z Richarda bude fotbalista. Tak se sice nestalo, ale u sportu tak trochu zůstal. Vyrůstal v Praze a odjakživa byl živel, ačkoliv jako osmiletý chlapec vypadal dost nevinně.

Vyřádil se na parketu

Svůj temperament později projevil ve folklorním souboru Váha. Není se co divit, že později vystudoval taneční konzervatoř, kde se mimo jiné potkal se svým velkým kamarádem a spolupracovníkem Michalem Suchánkem.

Po úspěšném zakončení studia se začal naplno věnovat účinkování v taneční skupině UNO pod vedením Richarda Hese. Díky němu se už před revolucí dostal do západních zemí, kde soubor tančil v muzikálech.

Se souborem u nás bořili dogmata

Po revoluci skupina zaznamenala rozmach i v Česku, protože šlo o vůbec první soubor, který se u nás zaměřil na moderní pojetí baletu.

Oblibu si UNO získalo jak u televizního publika, tak na divadelních prknech. Účinkovali v muzikálech West Side Story, Dracula nebo Monte Cristo. Oficiálně ukončili činnost v roce 1998.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Richard Genzer (@richardgenzer)

Poté se Richard začal angažovat jako choreograf ve Švandově divadle a učil na konzervatoři. Když se pracovně podílel na muzikálu Krysař, opět se setkal s kamarádem Michalem Suchánkem.

Vynikající komik

Spojili se i pracovně a začali psát scénáře k televizním pořadům. Ten první, XXL, moc úspěšný nebyl. Když ale své komediální síly spojili ještě s Josefem Cardou a Veronikou Žilkovou, vznikl dnes už kultovní pořad Tele Tele, který bavil diváky dlouhých sedm let.

Poté zkusili navázat na popularitu už jen ve dvojici v talkshow Mr. GS, ale nepovedlo se. Úspěch zaznamenali až opět ve čtveřici, tentokrát s Igorem Chmelou a Ondřejem Sokolem v Partičce.

Mezitím si Richard střihl několik rolí ve filmech Sněženky a machři po 25 letech, Kameňák 2 a 3, Revival nebo Vybíjená. V soukromí byl jednou ženatý se zpěvačkou Lindou Finkovou.

Manželství, ze kterého vzešly děti Viktorie a Matyáš, se v roce 2012 rozpadlo. Dnes Richard žije s podnikatelkou Markétou Jiránkovou.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články