Příběh Oscara Pistoria: Paralympijský běžec, který zastřelil svou přítelkyni. Trest mu byl několikrát změněn

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Pistorius Oscar
Zdroj: Profimedia

Oscar Pistorius byl mladý a nadějný sportovec. I přes své tělesné postižení byl úspěšným běžcem. Startoval na několika paralympijských hrách, a dokonce i na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně. To vše bylo zničeno 14. února 2013, kdy zastřelil svou přítelkyni.

Oscar Pistorius se narodil 22. listopadu 1986 v Jižní Africe. Už od narození trpěl vrozenou vadou chodidel a lýtkových kostí, kvůli které mu byly v jedenácti měsících obě nohy pod koleny amputovány.

Úspěšný sportovec a modelka

I přesto byl mladý muž velmi nadaným sportovcem. Se svými umělými končetinami se věnoval sprintu. Soutěžil s podobně postiženými lidmi, ale také se zdravými lidmi bez jakéhokoliv znevýhodnění.

V roce 2011 se stal prvním člověkem, který po amputaci dokázal vyhrát medaili na závodě sprinterů bez postižení.

Na konci roku 2012 začal chodit s Reevou Steenkamp, což byla devětadvacetiletá jihoafrická modelka a moderátorka. Pracovala například pro firmu Avon či automobilku Toyota.

Myslel, že je přepadli

13. února 2013 zůstala dívka přes noc u svého přítele Pistoria. Tomu se v noci špatně spalo a k ránu si uvědomil, že je mu vedro. Údajně vstal, otevřel balkónové dveře a pustil ventilátor. Když vtom uslyšel podezřelé zvuky z koupelny. Všude v domě byla tma.

Řekl přítelkyni, ať zůstane v posteli, vzal si svou legálně drženou zbraň zpod postele a šel se podívat. Zjistil, že je okno v koupelně otevřené. Nikdo tam nebyl, ale dveře na toaletu byly zavřené. Pistorius se domníval, že pokud je někdo cizí v domě, schovává se právě tam.

Rozhodl se střílet

Poté zpanikařil, dostal strach a skrze zavřené dveře několikrát vystřelil. Poté začal křičet na přítelkyni, aby zavolala policii. Až pak si uvědomil, že se mu Reeva ani jednou neozvala. Vešel do ložnice, a když konečně rozsvítil, zjistil, že je postel prázdná.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Začal volat o pomoc, a přitom se snažil dostat na toaletu, ta byla ale zamčená. Nakonec dveře rozbil kriketovou pálkou, aby si mohl otevřít. Uvnitř nalezl svoji přítelkyni bez známek života.

Mohlo se jednat o úkladnou vraždu?

Soud se sprinterem začal už 3. března. Obhajoba se snažila dokázat, že muž jednal v sebeobraně a že měl strach o svůj život. Obžaloba zase, že Pistorius zabil svou přítelkyni záměrně.

Dokazovat to měl nesedící sled časových událostí, kdy sousedé slyšeli ženu křičet o pomoc, když už měla být podle běžce po smrti. Nakonec se však ukázalo, že křik mohl klidně patřit i jemu samotnému.

Dále se předčítalo několik soukromých zpráv, kde si modelka stěžuje na jeho žárlivost. Ve značném množství vyměněné konverzace se ale jednalo o velmi zanedbatelný počet. Zprávy spíše naznačovaly, že pár byl velmi zamilovaný.

Trest byl několikrát navýšen

V roce 2014 byl Pistorius odsouzen za „culpable homicide“, což je něco jako smrt z nedbalosti, a to na pět let. V říjnu 2015 byl ale propuštěn a zbytek trestu si měl odpykat v domácím vězení.

Dva měsíce nato ale nejvyšší jihoafrický soud změnil verdikt ze zabití na vraždu. Důvodem bylo to, že běžec použil speciální náboje, které mají devastační účinky. Podle soudu, ať už střílel na kohokoliv, bylo to s úmyslem zabít. A odsoudil ho na dalších šest let.

V Jihoafrické republice je však nejnižší trest za vraždu 15 let. Proto se tamní vláda v roce 2017 odvolala k nejvyššímu odvolacímu soudu a ten k jeho původnímu trestu přidal dalších 9 let. Na svobodu by se tak měl Pistorius podívat až v roce 2030.

Zdroj: Thesun.co.uk, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články