Nastupující prezident USA v mládí vypadal jako Lexa z Comebacku. Z té podoby se svalíte smíchy na zem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Kdo by byl řekl, že se z pohledného mladíka a začínajícího právníka stane později prezident USA a jeden z nejmocnějších mužů na světě? Fotka nastupujícího prezidenta Joe Bidena z šedesátých let potvrzuje, že byl odjakživa sympaťák.

Nastupující americký prezident, jehož zvolení provázejí asi největší kontroverze v dějinách Spojených států, se narodil v roce 1942 v pensylvánském Scrantonu.

Pochází z typické střední třídy

Joseph Robinette Biden je nejstarším ze tří dětí a jeho katoličtí rodiče mají původ v Anglii a Irsku. Ačkoliv otec pocházel z bohaté rodiny, v době, kdy se mu narodil první syn, se mu vůbec nedařilo sehnat práci.

Poté, co se rodina přestěhovala do státu Delaware, otec získal práci jako prodejce automobilů a začalo se jim dařit.

Joe nebyl úplně vzorným studentem s výborným prospěchem, ale svou povahou si přirozeně vydobyl pozici vůdce a byl předsedou třídy. To vše i přes problémy s koktáním, které ho trápily. Ve volném čase se věnoval americkému fotbalu.

Jedničkář to rozhodně nebyl

Dotáhl to až na univerzitu v Newarku, kde studoval historii a politické vědy opět s podprůměrnými výsledky. Později získal titul doktora práv na Syracuse University.

Dospěl ve velmi pohledného mladíka s dobrým zázemím a vzděláním pro budoucí politickou kariéru. V roce 1966 si vzal za manželku svou spolužačku z univerzity Neilii Hunter.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený nostalgia baby ? (@nostalgicctimes)

O tři roky později se jim narodil první syn Beau, o rok později další syn Hunter a poslední byla v roce 1971 dcera Naomi.

Mezitím se naplno rozjela Joeova politická kariéra. Nejdříve pracoval jako koncipient v advokátní kanceláři, které šéfoval republikán. Joe s tím ale tehdy neměl problém, protože demokratického guvernéra nepodporoval, ale ani republikánského prezidenta Richarda Nixona nepovažoval za vhodného kandidáta na prezidenta.

Republikán, nebo demokrat?

Později přešel do advokátní kanceláře, jejíž šéf byl demokrat, a přesvědčil Joea, aby za tuto stranu kandidoval do okresní rady. Jeho politická kariéra se rozjela na plné obrátky a on byl v roce 1972 zvolen senátorem.

Ve stejném roce ho potkala velká rodinná tragédie. V předvánočním shonu měla jeho žena společně s dětmi těžkou dopravní nehodu, když nedala přednost nákladnímu vozu. Oba synové byli těžce zraněni a manželka s dcerou bohužel zahynuly.

Joe okamžitě zvažoval odstoupení z funkce, ale nechal se přemluvit a v politické kariéře pokračoval. V Senátu působil šestatřicet let a každý den do práce dojížděl více než hodinu vlakem. V roce 2008 byl zvolen viceprezidentem USA v éře vlády Baracka Obamy.

Tři roky po smrti manželky šel na popud bratra na schůzku naslepo a seznámil se s Jill Tracy Jacobs, která se poté stala jeho manželkou a společně přivedli na svět dceru Ashley.

Ačkoliv se prezidentského postu ujímá ve svých osmasedmdesáti letech jako nestarší prezident v historii USA, působí pořád velmi fit. Možná s tím má co dělat i fakt, že je abstinent.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články