Marilyn Manson: Antikrist, který testuje hranice společnosti. Které zvrhlosti opravdu udělal, a co je naopak výmysl?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Marilyn Manson
Zdroj: Profimedia

Je Marilyn Manson skutečným vtělením zla, nebo je to jen pouhý kontroverzní pozér pro komerční účely? Druhou možnost můžeme rovnou vyloučit. Šílený umělec, který svým projevem dává jasně najevo svou nenávist k náboženství a podle mnohých nabádá lidi k páchání násilí, je přesně tím, kým se na pódiu zdá být.

Když jsem před mnoha lety přišla do svého pokoje, kde zrovna v televizi běžel klip k písničce Marilyna Mansona, moje tehdy sedmiletá sestra koukala na obrazovku se zděšeným výrazem a prohlásila: „To je nechutný.“ Přesto se až do konce skladby neodvrátila a celý výjev s dostatečným pětimetrovým odstupem dokoukala.

Jeho osobnost, filozofie, myšlení i umělecká tvorba jsou jednoznačně bizarní, narušené, násilnické a kontroverzní. Celé je to ale tak, dá se říct, geniálně zvrácené a poutavé, že se od toho nedokáže odvrátit ani malé nevinné děvčátko. A už jen tento fakt vypovídá o důvodu jeho komerčního úspěchu.

Něco mezi herečkou a vrahem

Svůj pseudonym vytvořil kombinací dvou naprosto odlišných slavných osobností. Herečky a sexsymbolu Marilyn Monroe a masového vraha Charlese Mansona. Tímto spojením chtěl poukázat na ironii, že vrazi jsou stejně slavní jako herečky. Stejně tak chtěl světu ukázat věčné propojení mezi dobrem a zlem.

„Spousta lidí nevnímá, že dobro je to, co máme rádi, a zlo, co nesnášíme. Jde jen o perspektivu,“ řekl zpěvák. Satanisté ho pasovali na svého kazatele. Přijal to s povděkem, ale nezapomněl k tomu dodat: „Tak jako Beatles byli větší než Ježíš, Marilyn Manson je víc než Satan.“

Nenávist ke konzervativnosti a náboženství

Kapelu Marilyn Manson and The Spooky Kid, později jen Marilyn Manson, založil proto, aby otestovali hranice americké cenzury. Jeho filozofie spočívá v nenávisti ke konzervativnímu světu a náboženství.

Nenávist k náboženství se v něm klubala už od jeho dětství. Jeho rodiče byli totiž silně věřící a on sám musel chodit na církevní školu, na které ale dlouho nevydržel.

Nesnášel pokrytectví svých rodičů a příbuzných, kteří se hlásili k víře a tvrdě ho trestali, když se nechoval podle bible. Sami se ale nechovali jako nejvzornější křesťané.

Jeho otec, válečný veterán z Vietnamu, ho jako malého bil za utrácení kapesného, a přitom sám přiváděl rodinu do finanční krize kvůli svému pití.

Mansonův děda, který ho s babičkou vychovával na farmě, ho tvrdě trestal za jeho výstřední chování, ale sám měl různé úchylky. Oblékal se do ženských šatů a ve sklepě měl různé sexuální pomůcky, vazelínu a zoofilní pornografii.

Do publika házel různé věci

Nikdo se nediví tomu, že tak jako mnozí jiní a „slušnější“ umělci má Manson velké zkušenosti s alkoholem a nejrůznějšími drogami, které také během koncertů rozhazoval do publika. Na některých koncertech se dostal do takových stavů, že nedokázal dozpívat píseň, ztrácel vědomí nebo zapálil bubeníkovi jeho nástroj přímo na pódiu.

Kolují o něm i nejrůznější fámy. Některé jsou pravdivé, například skutečnost, že kromě drog házel do publika během svých show vnitřnosti (snad) zvířat. Ale jsou známé také ty, které pravdivé nejsou. Třeba to, že si nechal vyoperovat dvě spodní žebra, aby mohl sám sobě provádět orální sex, nebo že před koncertem hodil do publika štěně či kotě s tím, že nezačne zpívat, dokud nebude mrtvé.

Nikdo nepochybuje, že Marilyn Manson není žádný svatoušek. Pravdou ale je, že je to současně génius s neuvěřitelně temným, ale velkým talentem.

Zdroj: People

Autor: Pavlína Hálová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články