Manželství s nezletilou mu zničilo kariéru. Jerry Lee Lewis nikdy nechápal proč

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jerry Lee Lewis
Zdroj: Silvio Tanaka z brazilského Sao Paula, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Jerry Lee Lewis byl americký rock’n’rollový zpěvák. V 50. letech začala jeho hvězda strmě stoupat. Vše fungovalo až do roku 1958, kdy vyrazil na turné do Velké Británie. Místo hal ho ale nakonec čekaly jen malé kluby. A důvod? Jeho nezletilá manželka.

Jerry Lee Lewis se narodil 29. září roku 1935 v americké Louisianě. Jeho devízou byl takzvaný piano rock. Jako výborný pianista využíval dynamickou hru, aby docílil správného zvuku. Často na svých vystoupeních hrál ve stoje, nebo také nohama.

Z církevní školy do nahrávacího studia

K hudbě byl vedený už od útlého dětství, většinou hrál se svými dvěma bratranci. Když ho vyhodili z křesťanské školy za jeho školní vystoupení, kdy zahrál evangelickou píseň až příliš „moderně“, rozhodl se hrát po barech. Poté se přestěhoval do Nashvillu a začal pracovat na sólové dráze.

Nakonec zakotvil v Memphisu, kde začal nahrávat pro tamní společnost. Seznámil se tam mimo jiné i s Elvisem Presleym či Johnnym Cashem. Vše šlo dobře, vydal několik velmi úspěšných nahrávek. Roku 1958 se chystal na velkou koncertní šňůru do Velké Británie. Tam se to ale zvrtlo.

Manželka způsobila pozdvižení

Tenkrát se říkalo, že obyvatelé Britských ostrovů jsou na Američany velmi přísní a že je obvykle nemají příliš v lásce. Lidé kolem Lewise mu doporučili, aby na koncertní turné nebral svou novou, v pořadí už třetí, ženu. On ale na rady nedbal, ve svém manželství totiž neviděl problém.

Jenže problém tam byl, a ne jeden. Jakmile se novináři dozvěděli, kdo je velmi mladá dívka vedle zpěváka, roztrhali ho na kusy. Myra Gale Brownová totiž byla nejen zpěvákova manželka, ale také dcera jeho vlastního bratrance, který s ním hrál v kapele.

Dalším problémem bylo, že jí bylo pouhých třináct let, přestože se Lewis snažil tvrdit, že jí je patnáct. Zatímco zpěvákovi bylo dvaadvacet.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Korunou tomu všemu bylo, že se pár vzal dříve, než se hudebník oficiálně rozvedl se svou druhou ženou, což asi ve výsledku tolik nevadilo, protože i před tím, než si vzal svou druhou ženu, nebyl oficiálně rozveden s tou první.

Kariéru obnovil až po deseti letech

Veřejnost byla pohoršena a turné bylo zrušeno. Místo koncertních hal hrál umělec po barech a klubech. Jeho kariéra téměř ze dne na den skončila.

Zpěvák ale dál pracoval, dokonce se pak vrátil i do Británie, své předešlé slávy ale nedosáhl. Úspěchu dosáhl až deset let po zrušeném koncertu, když se vydal cestou čistého country.

Lewis až do konce života nechápal, co udělal špatně. Často se hájil tím, že si dívku vzal, i když nemusel. Jinými slovy, že nebyla těhotná. Podporu mu tenkrát vyjádřil i sám Elvis Presley. Ale to bylo s největší pravděpodobností tím, že on sám se tehdy scházel s Priscillou, které bylo 14 let.

Zdroj: Jerryleelewis.com, Ultimateclassicrock.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články