Jiřího Kodeta jsme v Pelíškách milovali. Podívejte se, jak vypadá jeho žena

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
jiří kodet
Zdroj: Profimedia

Jiří Kodet se proslavil rolí otce Krause v českém komediálním filmu Pelíšky. Kromě téhle významné role si ale zahrál i v dalších filmech a seriálech. Málokdo ale ví, jak politicky nadanou měl manželku.

Vyšší princip, Atentát, Jak svět přichází o básníky, Šašek a královna, Sentiment. To je jen malý výčet filmů, ve kterých se na televizních obrazovkách objevila nezapomenutelná tvář geniálního herce Jiřího Kodeta.

Ten po dlouholetých bojích s nemocemi zemřel v roce 2005 ve věku šedesáti sedmi let. Jeho žena Soňa se stala političkou a spisovatelkou, Jiří i přesto světu zanechal novou generaci s talentem pro herectví, jejich dceru Barboru.

Do Čech se jí nechtělo, našla tu ale lásku svého života

Soňa Kodetová se narodila na Slovensku. Když byla malá, rodiče rozhodli o stěhování do Prahy. To se tehdy studující grafičce příliš nelíbilo.

Dnes je ale ráda, že s nimi tehdy odjela. Po dokončení školy začala pracovat v České televizi jako grafička. Tehdy se potkala s Jiřím Kodetem a změnil se jí život.

A to hlavně porodem dcery Barbory, která už v brzkém věku prokázala, že bude po tatínkovi. Dnes už je z ní herečka, kterou známe například ze seriálu Redakce nebo Přístav.

I když se Soňa herectví nikdy nevěnovala, svou dceru v něm podporuje. Zatímco sama se považovala zpočátku spíše za grafičku, nakonec se začala věnovat psaní a dostala se až k politice.

soňa kodetová

Zdroj: Profimedia

V roce 1989 spoluzakládala Občanské fórum. Po třech letech se jí podařilo vstoupit do ODS. Dodnes je v mnohých ohledech některým politikům poradkyní, zároveň se věnuje své spisovatelské činnosti.

O svém manželovi promluvila v televizi

V roce 2013 byla Soňa Kodetová hostem v Show Jana Krause. Mnohem více než o sobě ale mluvila právě o zesnulém manželovi. Prozradila divákům například to, že Jiří nesnášel Vánoce.

Kromě toho zveřejnila v pořadu příběh o tom, jak se s manželem potkali v Činoherním klubu. Podle svých vzpomínek na sobě tehdy měla velmi krátkou minisukni a možná právě tím si ho získala.

Ať už to ale bylo její oblečení, nebo cokoli dalšího, po čase se ukázalo, že mezi nimi funguje velká vzájemná přitažlivost a že jsou si souzeni.

A podle všeho to bylo to, díky čemu nakonec Soňa zůstala v Čechách. Nebýt Jiřího Kodeta, možná by se vrátila na Slovensko.

Dnes žije Soňa Kodetová psaním, politikou a vzpomínkami na svého muže. Miluje také svou dceru Barboru, ve které pravděpodobně Jiřího vidí, jelikož je mladá herečka velmi nadaná a vzor v tatínkovi nezapře.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články