Fox Mulder ze seriálu Akta-X je pěkný nemrava, se svou závislostí se i léčil. Po 27 letech je stále idolem mnoha žen

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Murder Scully
Murder Scully

Idol mnoha žen a muž zrající do krásy. Tak by se dal popsat americký herec David Duchovny. Málokdo však ví, že studoval na prestižních univerzitách. Co všechno měl společného se svými seriálovými postavami?

David Duchovny se narodil v roce 1960 v New Yorku. Jeho otec Amram pocházel z ukrajinské židovské rodiny a byl spisovatelem a novinářem, matka byla skotská učitelka.

S touto genetickou výbavou se nebylo čemu divit, když zamířil za studiem anglické literatury na prestižní univerzitu Princeton a poté na Yale.

Studium vyměnil za herectví

Ve svém volném čase se věnoval basketbalu. Aby si při studiích vydělal peníze, zkusil štěstí v reklamě a nastal zlom v jeho životě. Herectví ho začalo velmi bavit, takže na dokončení doktorátu zapomněl.

Na začátku devadesátých let dostával menší vedlejší role, objevil se například ve filmu Beethoven nebo s Bradem Pittem ve snímku Kalifornie.

V roce 1993 se zúčastnil konkurzu na roli v seriálu Akta X, režisérovi se zpočátku nezdál příliš vhodný, ale obsadil ho a neudělal chybu. Jako agent FBI Mulder se snažil s parťačkou Scullyovou vyšetřovat případy, se kterými si nikdo nevěděl rady a byly přesunuty do Akt-X, nevyřešitelných případů.

Seriál byl velmi úspěšný, jeho premiéru sledovalo v USA dvanáct milionů lidí a získal mnoho ocenění. David vyhrál za roli v tomto seriálu Zlatý glóbus.

Zdroj: Profimedia

Odchod ze seriálu a nové výzvy

V roce 2001 David oznámil odchod ze seriálu, protože se chtěl věnovat i jiným projektům. Fanoušci to nesli velmi těžce, ale chyba to rozhodně nebyla.

Další role na sebe nenechaly dlouho čekat. Film Nezapomenutelné dětství s Robinem Williamsem dokonce sám napsal, režíroval a hrál v něm ústřední postavu.

Pohledný herec později zazářil v komediálním a tak trochu lechtivém seriálu Californication, kde si zahrál spisovatele a velkého sukničkáře Hanka Moodyho, který mu ve skutečnosti byl velmi podobný, a to nejen profesí spisovatele.

Soukromí a podivná závislost

S manželkou Téou Leoniovou se vzali v roce 1997 a měli spolu dvě děti. Manželství fungovalo bez problémů až do roku 2008, kdy se herec přiznal ke své sexuální závislosti, která se údajně projevovala jen sledováním nemravných videí.

Vyrojily se ale spekulace, že byl manželce mnohokrát nevěrný. Ať byla pravda kdekoliv, herec se ze závislosti léčil a s manželkou pak ještě pár let fungoval. V roce 2014 byl pár po sedmnácti letech rozveden.

Letos David oslavil své šedesáté narozeniny a tento věk byste mu rozhodně nehádali, stále vypadá skvěle a stále je právem nazýván idolem mnoha žen.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články