Dívka s rudými vlasy: Odbojářka byla postrachem nacistů. V hledáčku ji měl i sám Hitler a osobně nařídil její dopadení

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Hannie Schaft
Zdroj: Unknown photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Když nacisté napadli Polsko, Hannie Schaft bylo čerstvých devatenáct let. O necelý rok později, v květnu roku 1940, vjely německé tanky i do její rodné země – Nizozemska. Schaft tehdy už věděla, jaký teror její zemi čeká. Proto se rozhodla zbytek svého života zasvětit snaze o svržení nacistických okupantů. A stala se tak národní ikonou ženského odporu v Nizozemsku.

Po většinu druhé světové války zachraňovala Schaft životy bezpočtu Židů, shromažďovala důležité informace pro nizozemský odboj a zabíjela nacisty a jejich holandské kolaboranty.

Její práce v odboji byla tak přínosná, že jí vynesla místo na nacistickém seznamu nejhledanějších osob. Nacisté ji měli na seznamu jako „dívku s rudými vlasy“.

Jannetje Johanna Schaft se narodila 16. září 1920 v nizozemském Haarlemu. Když její starší sestra zemřela na záškrt, rodiče měli už jen ji. Přestože to byla spíše tichá a nenápadná dívka, názory na politiku si vytvořila velice brzy.

Rodiče byli socialisticky zaměřeni, a společné diskuze o sociální spravedlnosti ji vedly k tomu, aby se věnovala oblasti lidských práv.

Ve svém domě ukrývala Židy

Když v roce 1940 nacisté napadli Nizozemsko, Schaft již studovala práva na univerzitě v Amsterdamu. Když v roce 1943 odmítla spolu s většinou studentů podepsat prohlášení podporující německou okupaci, byla ze školy vyloučena.

Rozhodla se vrátit zpět k rodičům do Haarlemu a vzala s sebou i své dvě židovské kamarádky, které skryla v domě rodičů.

Její tajné jméno v odboji bylo „Hannie“

Již na škole měla spoustu židovských přátel, a právě špatné zacházení s Židy ze strany nacistů i ztráta práva na další vzdělání ji přesvědčily, aby se připojila ke komunisticky orientovanému hnutí odporu v Haarlemu.

Její odbojová mise začala nejprve malými činy. Vplížila se do veřejného bazénu a ukradla průkazy totožnosti pro své židovské přátele. Tím zachránila nizozemské Židy před transportem do koncentračních táborů.

Dům svých rodičů začala brzy využívat právě jako úkryt pro nizozemské Židy, kterým sháněla falešné dokumenty, aby mohli bezpečně opustit zemi. To jí ale nestačilo a chtěla pro odboj dělat víc. Požádala hnutí o zbraň, aby mohla nacisty zabíjet. A hnutí souhlasilo.

Obávané odbojové trio

Hannie Schaft často pracovala v trojici s dalšími dvěma odbojářkami – sestrami Truus a Freddie Oversteegenovými. A staly se obávaným a úspěšným triem.

Společně zabíjely nacistické důstojníky i holandské zrádce. Dynamitem ničily strategické mosty, železniční tratě a střílely nacisty z kola.

Její dopadení bylo považováno za vysokou prioritu

Právě při jedné z podobných misí měla Hannie se svým kolegou z odboje Bonekampem zastřelit nacistického policejního kapitána. Než však Bonekamp stihnul na kole z místa činu odjet, byl chycen.

V té době již byla Hannie Schaft na nacistickém seznamu těch nejhledanějších odbojářů jako tajemná „dívka s rudými vlasy“. Její dopadení osobně nařídil Adolf Hitler.

Kolega ji nevědomky prozradil

Bohužel neúspěšná mise s Bonekampem nacistům poskytla potřebné vodítko k jejímu nalezení. Bonekamp krátce před svou smrtí sdělil její adresu jednomu z nepřátel. Mylně se domníval, že jde o člena odboje, za kterého se nacista vydával.

Nacisté si pro „dívku s rudými vlasy“ přišli přímo do jejího domova. Našli zde však pouze její nic netušící rodiče, které odvezli do koncentračního tábora. Hannie po neúspěšné misi odboj skryl právě u sester Oversteegenových, dokud se celá situace neuklidní.

Obarvila si vlasy

Když se však dozvěděla o zajetí svých rodičů, chtěla se nacistům sama vydat. Hnutí odporu ji však zastavilo a Schaft začala přijímat ještě nebezpečnější úkoly. Jelikož si dobře uvědomovala, že by díky svým výrazným vlasům mohla být odhalena, obarvila si je načerno.

Mimo zabíjení nacistů pracovala třeba na sabotáži německých vojenských zařízení, dodávkách munice, prováděla průzkum míst pro odpalování raket či zkoumala zařízení do německých ponorek.

Zajata těsně před koncem války

Nakonec byla chycena při kontrole na německém kontrolním stanovišti s pašovanými novinami a pistolí. Po jejím zatčení si nacisté všimli, že jí z obarvených vlasů u hlavy vykukují červené odrosty. Ačkoli jejich válka už byla téměř prohraná, „dívku s rudými vlasy“ dopadli.

Schaft byla popravena holandskými nacistickými úředníky 17. dubna 1945. Pouhé tři týdny před osvobozením Nizozemska nacisté Hannie Schaft zastřelili v oblasti písečných dun u Bloemendaalu. První vystřelená kulka ji jen zranila. Její poslední slova byla: „Jsem lepší střelec než vy“. Druhá kulka již svůj cíl zasáhla.

Její rodiče byli po dvou měsících v koncentračním táboře Vught propuštěni. Vyšlo totiž najevo, že o odbojové práci své dcery neměli vůbec tušení.

Zdroj: en.wikipedia.org, nypost.com, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články