Diktátor Pol Pot: Nikdy bychom neměli zapomenout na hrůzy, které napáchal. Zemřelo kvůli němu přes milion lidí

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Pol Pot
Zdroj: Profimedia

Komunistický vůdce Pol Pot byl jeden z nejhorších diktátorů. V Kambodži vylidnil města a zrušil peníze. Během jeho vlády zemřely 1,5 až 2 miliony obyvatel. Lidé umírali hlady nebo byli zavražděni jako třídní nepřátelé. Po svržení režimu si diktátor raději zvolil smrt.

Pol Pot se narodil coby Saloth Sar v malé vesnici v Kambodži. Ačkoliv se snažil později přesvědčit své stoupence, že pochází z chudých rolnických poměrů, nebyla to tak úplně pravda.

Nadšený komunista

Jeho otec byl celkem bohatý venkovský sedlák. A jeho sestřenice byla dokonce konkubínou v královském paláci. I díky ní mohl jako mladý muž odjet studovat do Francie, kde se poprvé setkal s komunistickou stranou.

Univerzitu v Paříži však nedokončil, tím mu skončilo studentské vízum a on se musel vrátit do Kambodže. Tam začal pracovat jako učitel, zároveň se stal velkým komunistou. Pořádal nábory, vyvěšoval letáky a taky mapoval místní komunistické strany.

Založil svou komunistickou stranu

Nakonec se stal členem komunistické LRSK, která se během let změnila na Komunistickou stranu Kampuči (KSK). Ta byla odporována i Viet Minh — komunistickým hnutím sousedního Vietnamu. Sar se kvůli tomu přestěhoval na hranici, aby mohl lépe navazovat komunistické kontakty.

Mladý muž měl ale pocit, že snahu jeho Rudých Khmerů, jak si začali říkat, Vietnam dostatečně podporuje, a začal se spíše orientovat na Čínu. Také jeho chování se postupně měnilo. Začal si držet větší odstup od svých podřízených, stal se autoritativnější a odklonil se od klasické marxistické filozofie.

Špatná situace v zemi

Pohraniční části země mezitím trpěly americkými nálety na Vietnam, které nezřídka zasáhly i kambodžské území. Rolníci byli tak nuceni opustit nebezpečný prostor a přesunout se do města, kde pro ně však nebyla žádná práce.

Do toho svěřil král vládu pravici, která byla ale úplně zkorumpovaná a jejím cílem bylo vytunelovat státní pokladnu. Ani to jim však nestačilo a vůdce krajní pravice Lon Nol způsobil státní převrat, když byl tehdejší vládce v zahraničí.

Ovládl stát s požehnáním krále

Toho nenapadlo nic horšího než se spojit se Sarem a jeho Rudými Khmery. Ti už měli tisíce přívrženců, kteří si pomalu začali podmiňovat pohraniční regiony. Sar mezitím dále stupňoval svou pozici ve straně.

V roce 1975 ovládli Rudí Khmerové hlavní město, čímž začali vládnout celé zemi. Sar si změnil jméno na Pol Pot a začal nelítostně vládnout Demokratické Kampučii, jak svou zemi nově přejmenoval.

Všechny vyhnal na venkov

První byla na ráně města, ta byla podle jeho názoru příliš kapitalistická. Většinu jejich obyvatel vyhnal na venkov nebo do džungle, aby tam začali opět hospodařit. Samozřejmě se to týkalo i inteligence – lékařů, právníků či novinářů.

Nepřátelé strany, ale vlastně každý, kdo se jen trochu odklonil od ideologie, byl zabit. Vzhledem k tomu, že strana měla málo munice, většina lidí byla udušena igelitovými sáčky, utopena či ubodána.

Pol Pot vyhlásil rok nula, zakázal obchod a peníze. Kambodžani dostali stejnokroje a byli nuceni pracovat 12 až 14 hodin denně na polích. Součástí života byla ideologická školení, která zdůrazňovala nutnost těžké práce a izolaci země od ostatních škodlivých vlivů. Mezitím lidé umírali hlady.

Zakročil Vietnam

To se samozřejmě týkalo i jejich sousedů, nejvíce se komunistický vůdce vyhraňoval proti Vietnamu. Dokonce chtěl zabrat část ho území. Reakce byla ale silnější, než předpokládal. V roce 1979 země vtrhla do Kambodže a téměř okamžitě vládnoucí stranu svrhla.

Pol Potovi se podařilo uniknout a společně s malou skupinou zbývajících Rudých Khmerů se skrýval. V 90. letech se vláda v zemi rozhodla levicovou organizaci definitivně rozprášit.

Když bylo jasné, že se blíží konec strany, nejbližší spolupracovníci se rozhodli Pol Pota zajmout a vyměnit ho za možnost amnestie. K tomu ale nakonec nedošlo, šílený diktátor spáchal sebevraždu. Bylo mu 72 let.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedie
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články