Císař Caligula: Krutý a zvrácený vládce připravil o život desítky mužů. Lid měl však své důvody, proč za ním stál

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Caligula
Caligula

Pokud bychom pátrali po nejkrutějším císaři v historii starého Říma, nesjpíše bychom se dopátrali až k muži jménem Caligula. Mnozí tvrdí, že byl šílený, jiní historici ho uctívají a historky o něm považují za vymyšlené. Kde je ale pravda?

Caligulovým pradědečkem byl samotný Julius Caesar. Narodil se do jedné z nejváženějších bohatých římských rodin.

Krutost měl doslova v krvi, jeho předchůdci totiž v Římě neprovedli příliš dobrého.

Už během dětství se Caligula rád kochal pohledem na smrt a byl několikrát přistižen, jak sleduje mužské orgie. Proto byl uvězněn vládcem Tiberiem na ostrově, kde s ním bylo zacházeno někdy jako s princem, někdy jako s vězněm.

Caligula ale i tak několikrát v noci utekl ze svého pokoje a sledoval orgie, nebo si užíval pohledy na mučení nevinných obětí.

Po smrti Tiberia se z ostrova dostal, a nakonec nastoupil jako vládce na trůn.

Změnila ho nemoc

Moci se ujal ve svých čtyřiadvaceti letech. Zpočátku ho lidé obdivovali. Snížil daně a osvobodil mnoho těch, kteří byli během vlády jeho předchůdců neprávem uvězněni.

Nechal také vyhostit všechny mužské prostituty z města, protože on sám byl před nástupem na trůn údajně několikrát znásilněn. Sedm měsíců po jeho jmenování císařem ale prodělal nemoc, která ho změnila.

Podle některých trpěl bludy a psychickými problémy, podle jiných mohl za změnu v jeho mozku epileptický záchvat. Caligula každopádně začal být krutovládcem.

Trpěl stihomamem, neustále se něčeho obával. Aby zaplatil svůj nákladný život, nechal zvýšit daně. Nechal popravit každého, kdo se mu nějak protivil, ať už blízkého, nebo nepřítele.

Dva členy senátu dokonce nechal poslat na popravu jen proto, že zapomněli na jeho narozeniny. Lid se ho začal obávat a nenávidět ho, veřejně ho však každý uctíval.

Třicet bodných ran

Na své činy nakonec Caligula doplatil. Byl zavražděn svou vlastní stráží na schodech svého vlastního paláce.

Kdo zasadil první ránu, není jisté. Nakonec bylo tělo nalezeno s celkem třiceti bodnými ranami. Ačkoli byl Caligula krutovládce, lid v Římě se začal obávat velké vzpoury.

Nakonec byla jeho smrt i přes hroznou pověst vyšetřována jako vlastizrada, všichni chtěli hlavu těch, kteří se dopustili vraždy svého vlastního panovníka.

Caligula je dodnes uctíván jako císař, který svou krutovládou sice vzal mnoho životů, na druhou stranu ale v Římě provedl reformy, které vedly k velkému zlepšení kulturního života, a jeho vláda pevnou rukou nastavila jasná pravidla.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články