Krutovládce Richard III.: Lidé jej považovali za monstrum. Jeho skutečná podoba však vypovídá o opaku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Richard III
Richard III

Král Richard III. se na anglický trůn dostal v roce 1483. O pouhé dva roky později byl zabit v bitvě u Bosworthu, která ukončila takzvanou válku růží. Proč se tohoto krutovládce lidé obávali?

I když se Richard narodil jako osmý syn panovníka, celkem se pouze čtyři dožili dospělosti. Vlivem válek a úmrtí jeho příbuzenstva se nakonec stal právě on právoplatným dědicem trůnu.

Předpokládalo se dokonce, že on sám nechal zabít dva potenciální nástupce, aby se mohl ujmout vlády, tato spekulace ale nikdy nebyla potvrzena. Ačkoli jeho pozdější vláda by tomu odpovídala.

Krutovládce, kterého se poddaní obávali

Richard III. byl svým lidem považován za krutovládce, který se na trůn dostal pomocí lstí a vražd. Ani během panování nebyl vlídný a milý.

Každého, kdo se mu postavil do cesty, krutě trestal, nenechal si do věcí od nikoho mluvit, a když po dvou letech vlády zemřel na bitevním poli, mnohým se ulevilo.

V roce 1485 táhl do bitvy u Bosworthu. Měl být v dvojnásobné přesile, ale několik jeho vojevůdců ho zradilo a jejich vojska do boje nikdy nedojela.

Proto se poměry sil obrátily a Richardova armáda rychle padla. Společně s ní i král, který tak vládl svému lidu pouhé dva roky.

Známe jeho skutečnou podobu?

Portrét krále Richarda, jak ho známe z muzea, odpovídá jeho povaze: nepříjemně vypadající muž se zamračeným obličejem a několika vadami na kráse.

I když po prozkoumání jeho nalezené kostry vědci vědí, že král trpěl skoliózou, tedy problémy s páteří, a mohl mít deformované tělo, stále není zcela jasné, jak moc přesvědčivý obraz je.

Spousta lidí má totiž za to, že obraz byl schválně ztvárněn tak, aby krále Richarda III. představil v tom nejhorším světle.

Aby si lidé dokázali představit, jak krutým vládcem byl, potřebují vidět ošklivou podobiznu muže, který ve skutečnosti mohl být krasavcem.

Nejnovější průzkumy ale hovoří jasně. Obraz byl před pěti sty lety vytvořen podle skutečnosti, s porovnáním nově nalezené lebky o tom podle mnohých není sporu.

Jaká je úplná pravda, se už nikdy nedozvíme, přece jenom po pěti stech letech se nedá tak úplně soudit. Zda byl Richard III. skutečně nesympatický muž, který vraždil, aby se dostal na trůn, nebo byl jen nepochopen, nelze s jistotou říci.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články