Romanova (45) rodina se po několik generací starala o statek. Jeho děti chtějí do světa a pracovat ve městě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zdrceny muz
zdrceny muz

Roman napsal do naší redakce e-mail, který vypráví o jeho lásce k farmaření, ale také o nevděčných dětech. Jeho rodina se po několik generací věnovala práci na statku, ale jeho vlastní děti o takový život nemají zájem. Přejí si studovat na vysoké škole, získat potřebné vzdělání a vyrazit za prací do nějakého velkého města. Romanovo řemeslo a majetek tak upadne v zapomnění a on se tím stále trápí.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře ze Zlínského kraje, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Lásce ke zvířatům a přírodě ho naučil jeho otec

„Nic jiného než statek jsem nikdy neviděl. Rodiče nejezdili na dovolenou a se zvířaty jsme slavili i Vánoce,“ tvrdí. Pořád se museli o statek starat a na zábavu nezbýval čas. „Byl jsem rád, že se můžu věnovat stejnému řemeslu jako můj otec, a postupem času jsem si práci zamiloval,“ vypráví.

Po otcově smrti nakoupil Roman na statek další zvířata a snažil se v odkazu svého otce pokračovat. Podařilo se a dnes jeho statek navštěvují různí lidé. Některým prodává bio výrobky, jako je domácí máslo, jiní si jdou zkrátit volnou chvíli ježděním na koni.

Snažil se své děti vést k tomu, aby v jeho práci pokračovali

Dokonce i s manželkou se dal dohromady na statku. „Hledal jsem výpomoc. Někoho, kdo by měl stejnou lásku ke zvířatům jako já,“ popisuje. Nová pomocnice se Romanovi natolik zalíbila, že netrvalo dlouho a byla svatba. Spolu měli dvě děti, dceru a syna, a Roman se rozhodl, že jim předá všechny informace o farmaření, jako je tehdy předal jeho otec jemu. Měl pocit, že se jeho děti o statek zajímají, postupem času si ale všiml, že mají jiné zájmy, kterým věnují více pozornosti.

Když přišlo na výběr zaměstnání, překvapila ho volba jeho dětí

„Když jsem byl dítě, internet jsem neznal. Dnes si můj syn s dcerou mohli všechno vyhledat on-line a začal je lákat jiný život. Syn si přeje být policistou, dcera chce pokračovat na vysokou školu a poté se stát historičkou,“ popisuje. Když Roman poznal skutečné cíle svých dětí, byl zklamaný. Chtěl své znalosti a dílo někomu předat, ale najednou nemá komu. S manželkou jsou ještě plní sil, ale jednou tomu tak nebude a oni budou postrádat někoho, kdo by statek převzal.

Neví, co s jeho statkem a majetkem jednou bude

„Bojím se, že mé děti jednou statek prodají a dílo mého otce a jeho otce bude pryč,“ vysvětluje. Romana napadlo, že by zkusil syna ještě nějak přesvědčit nebo za něj najít náhradu, ani jeden z nápadů mu ale zatím nevyšel. Manželka ho uklidňuje, že si to děti jednou rozmyslí, on má ale strach jen nečinně přihlížet a čekat. Život na statku není lehký a on potřebuje svého nástupce naučit, jak na to.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články