Vrah od Zelené řeky brutálně zabil až 71 žen. S jeho dopadením vyšetřovatelům pomáhal i Ted Bundy

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Gary Ridgway
Zdroj: King County Sheriff's Office., Public domain, via Wikimedia Commons

V letech 1982 až 1998 děsil stát Washington jeden z nejbrutálnějších a nejaktivnějších sériových vrahů v americké historii. Gary Ridgway zavraždil nejméně 49 žen. Skutečný počet obětí je však zřejmě o hodně vyšší. Podle místa, kde se zbavoval svých obětí, se stal známým jako Green River Killer – vrah od Zelené řeky.

Během 80. a 90. let lovil Gary Leon Ridgway ve washingtonském okrese King County prostitutky a zranitelné dívky, které utekly z domova. Své oběti většinou vlákal do auta, uškrtil je při nebo po souloži a některé pak zneužil i posmrtně. Těla pohřbíval v pustinách King County poblíž řeky Green River nebo je přímo hodil do řeky.

Pomohl ho najít Ted Bundy

Ačkoli Sériový vrah Gary Ridgway není tak proslulý jako mnohem známější Ted Bundy, má mnohem více obětí. Je paradoxem, že právě Ted Bundy, který v té době již čekal ve své cele na popravu, vyšetřovatelům při dopadení vraha od Zelené řeky pomáhal. A k jeho odhalení významně přispěl.

Gary Ridgway se narodil v roce 1949 v Salt Lake City v Utahu jako druhý ze tří synů Mary a Thomase Ridgwayových. Jeho dětství bylo zdánlivě normální. Do té doby, než ve svých šestnácti letech pobodal šestiletého chlapce. Chtěl prý jen vědět, jaké by to bylo někoho zabít. Chlapec tehdy naštěstí přežil.

Matka v hlavní roli

Ridgwayova matka prý byla velmi panovačná. Gary měl již od raného dětství problémy s nočním pomočováním a matka ho za to fyzicky trestala. Poté, co pomočil postel, mu vždy myla genitálie. Podle odborníků právě nevhodné chování matky sehrálo v Garyho psychice významnou roli.

Ačkoli matka byla Garyho vražedného řádění ušetřena, někteří se domnívají, že si ji Ridgway promítal do svých obětí a nevědomky ji znovu a znovu zabíjel. Později psychologům přiznal, že ho matka sexuálně přitahovala a zároveň ji nenáviděl tak, že snil o tom, jak ji zabije.

Ridgwayovo IQ nedosahovalo vysokých hodnot a rodina byla ráda, když dokončil střední školu. Po jejím absolvování se přidal na dva roky k americkému námořnictvu a byl poslán do Vietnamu, kde sloužil na palubě zásobovací lodi.

Po návratu se přestěhoval do oblasti Seattlu. Byl přijat k firmě Kenworth Truck. Zde pracoval až do svého zatčení v roce 2001.

Ženy rád škrtil

Než začal své vražedné řádění, byl Ridgway dvakrát ženatý, ale pokaždé se rozvedl. S druhou ženou má syna Matthewa. Obě ženy později prohlásily, že měl neukojitelný sexuální apetit, a dokonce je několikrát škrtil. I jako ženatý velmi rád využíval služeb prostitutek.

Již krátce po svém přestěhování do oblasti Seattlu měl Ridgway problémy se zákonem. Několikrát byl zatčen za údajné dušení prostitutky. S postupem času se jeho zločiny začaly stupňovat. Poprvé vraždil v roce 1982, první obětí byla šestnáctiletá dívka, která utekla od svých pěstounů.

Lákal je na fotky syna

Gary Ridgway si vybíral právě dívky na útěku či prostitutky. Nabíral je na odpočívadlech kamionů či v barech podél dálnice 99 u Seattlu a Tacomy. Často si získával jejich důvěru tím, že jim ukazoval fotografie svého syna, aby je nalákal do auta. Při nebo po pohlavním styku je uškrtil.

Těl se pak zbavoval v zalesněných oblastech kolem Green River. Poté, co se zde našlo pět obětí, si vrah získal onu mrazivou přezdívku. Na místech činu nechával falešné stopy, aby zmátl policii. Pohodil zde žvýkačku či nedopalek cigarety – samozřejmě ne se svojí DNA. Občas tělo nechal určitou dobu na jednom místě a poté ho převezl jinam, aby vytvářel falešné stopy.

Když bylo jeho vraždění ukončeno, bylo potvrzeno čtyřicet devět obětí. Ridgway se však nakonec přiznal k celkem jedenasedmdesáti vraždám. Dokonce prohlásil, že zabil tolik žen, že je těžké si zapamatovat přesný počet.

Green River Task Force

Po nalezení několika prvních těl obětí byl vytvořen zvláštní vyšetřovací tým – Green River Task Force. Dva hlavní členové týmu, Robert Keppel a Dave Reichert vedli pravidelné rozhovory se znalci z oboru s nadějí, že sestaví dobrý psychologický profil vraha a pomůžou ho odhalit.

Pomoc nakonec přišla z nečekaného zdroje. Přihlásil se jeden z nejslavnějších sériových vrahů v americké historii. Vyšetřovatelé dostali dopis z cely smrti na Floridě – odesílatelem byl Ted Bundy. Ten zde čekal na popravu za vraždy, znásilnění a nekrofilii.

Zkušenosti od vraha

Bundy měl ty „nejcennější“ zkušenosti, které se rozhodl vyšetřovacímu týmu poskytnout. Stal se tak velkým přínosem pro celý případ. Vyšetřovatelé s ním vedli pravidelné konzultace. Bundy nabídl svůj nefiltrovaný názor na psychologii stále aktivního sériového vraha, stejně jako na jeho motivaci a chování.

Sestavil tak lepší profil vraha, než jaký se podařil odborníkům z FBI. Doporučil hlídat místa, kde byla těla nalezena, s tím, že se sem bude vrah vracet, což se ukázalo jako pravdivé. Jako jediný také přišel s hypotézou, že je vrah nekrofil.

Bundyho teorie se ukázaly jako naprosto správné a policie je mohla použít ke sběru vzorků a poskytnutí důkazů pro zatykač. Trvalo však až do roku 2001, než Garyho Ridgwaye konečně zatkla.

Doživotí za odměnu

Byl obviněn z 48 vražd. Výměnou za doživotí namísto trestu smrti souhlasil s tím, že prozradí umístění ostatků nenalezených obětí. Za spolupráci dostal 48 doživotních trestů. O deset let později bylo nalezeno další tělo. Ridgway se nakonec přiznal k jedenasedmdesáti vraždám, není však dostatek důkazů, aby mu byly skutečně prokázány.

V době svého zatčení byl Ridgway potřetí ženatý. Jeho manželka Judith Mawson, kterou si vzal v roce 1988, o ničem netušila. Prý se vždy choval jako dokonalý manžel. Ridgway později přiznal, že svoji ženu sice miloval, ale chtěl ji zabít. Bál se však, že by se tím zvýšila šance na jeho dopadení.

V současné době je vrahovi od Zelené řeky 72 let a odpykává si doživotní tresty ve věznici Washington State Penitentiary.

Zdroj: dailymail.co.uk, dailymail.co.uk, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články