Jeden z největších skandálů 17. století: V této aféře kompromitovali i milenku Ludvíka XIV. Řekneme vám, o co šlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ludvik XIV
Zdroj: Hyacinthe Rigaud, Public domain, via Wikimedia Commons

Za vlády Ludvíka XIV., řečeného Král Slunce, nastal pro Francii „zlatý věk“. Země se dostala v Evropě do popředí a vzkvétala na poli vědy, kultury a módy. Král nechal vystavět své nové sídlo ve Versailles, kam přemístil i celý svůj královský dvůr. Zámek ve Versailles se tak stal jedním z hlavních center kultury a umění, ale také místem největšího skandálu 17. století.

Že měl král na svém dvoře množství milenek, bylo veřejným tajemstvím. Ale že se jedna z nich spolčí s čarodějnicí a pokusí se ho otrávit? Nemyslitelné!

Vše začalo obviněním jedné francouzské dámy z lepší společnosti, která kvůli majetku otrávila svého otce a dva bratry. Markýzy de Brinvilliers.

Ta se totiž před svojí smrtí při mučení ke všemu přiznala. A nenechala si pro sebe ani další jména významných dvořanů, šlechticů a lidí z panovníkova okolí, kteří využívali jistých služeb. Služeb spletité sítě alchymistů, šarlatánů, čarodějnic a věštkyň.

O rok později skončila ve vězení věštkyně Magdelaine de la Grange. Její výpověď se nápadně podobala všemu, co již bylo řečeno popravenou markýzou. (Zdroj: fr.wikipedia.org)

Teprve v té chvíli se rozjelo velké vyšetřování. Po třech letech pátrání se podařilo rozkrýt nejen skupinu věštkyň, čarodějnic a šarlatánů, ale také jejich bohaté a vysoce postavené klienty a klientky přímo z královského dvora. (Zdroj: zoommagazin.iprima.cz)

Do celé aféry byla zapletena i králova milenka

Nejdůležitějším svědkem v případu se stala nejznámější pařížská čarodějnice známá jako La Voisin. Ta mimo jiné označila jako svou věrnou zákaznici i královu tehdejší oficiální milenku – markýzu de Montespan.

Ta si u čarodějnice objednávala černou mši, aby získala královu lásku. Údajně se pak pokoušela otrávit panovníkovu mladší milenku i samotného panovníka.

Nápoje lásky i potraty

Po pečlivém vyšetřování bylo zjištěno, že do celého případu bylo zapojeno přes čtyři sta lidí. Klienti si u šarlatánů objednávali vše možné, od nápojů lásky přes různé jedy, kletby a černé mše až po potraty.

Pařížské čarodějnické procesy

Poté, co byla obviněna králova oficiální milenka, nechal Ludvík XIV. obnovit zvláštní soudní tribunál. V Paříži se tak rozpoutal skutečný hon na čarodějnice. Nakonec bylo vydáno přes tři sta zatykačů a šestatřicet lidí bylo odsouzeno k smrti. Sama věštkyně La Voisin byla v roce 1680 upálena. (Zdroj: britannica.com)

Zajímavé je, že procesy se soustředily pouze na „obyčejné lidi“. Šlechta ani králova milenka souzena nebyla.

V roce 1682 nechal Ludvík XIV. vydat dekret, ve kterém označil čarodějnictví za podvod. A tak už z čarodějnictví nemohl být nikdo obviněn. Travičská či též jedová aféra se tak ve Francii stala posledním velkým případem čarodějnictví. (Zdroj: fr.wikipedia.org)

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články