Samův syn: Nůž mu nestačil, tak si pořídil zbraň. Příběh vraha, který si dlouhé roky hrál s policií

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
David Berkowitz
Zdroj: Profimedia

Vlastním jménem se jmenuje David Richard Berkowitz, policie i veřejnost ho však dlouhé roky znaly jako Samova syna. Tak se sám podepsal v dopise, který zanechal na jednom z míst, kde vraždil. Příběh několikanásobného vraha s sebou přináší nejednu hrůzu.

Jako dítě byl kvůli finančním problémům dán David k adopci. Vzali si ho k sobě lidé, kteří se o něho vzorně starali. On měl díky tomu nadprůměrné výsledky ve škole a učitelé i okolí věřili v jeho potenciál.

Bohužel ale v pubertě začal mít David problémy. Několikrát byl přichycen při žhářství, kradl a ztratil zájem o učení. Když v roce 1965 zemřela jeho adoptivní matka na rakovinu prsu, nesl to těžce.

Od sekty k prvnímu pokusu o vraždu

Celkem tři roky strávil David Richard Berkowitz v americké armádě. Tam měl velmi dobré služební výsledky. Sloužil v Koreji, měl být i součástí války ve Vietnamu, ale tam nakonec povolán nebyl. To jeho ego srazilo dolů.

Po návratu domů se začal zajímat o okultismus. Připojil se dokonce i k sektě, která se věnovala věštění a prováděla spiritistické seance.

Jenže nakonec z ní odešel a prohlásil, že to bylo kvůli drogám, které se zde užívaly. Na Štědrý den roku 1975 se pokusil o první vraždu.

Napadl tehdy dvě mladé ženy nožem, ty ale útok přežily. Policii však dokázaly říci pouze to, že je napadl běloch, což k identifikaci pachatele nepomohlo.

Berkowitz si tehdy uvědomil, že napadení nožem je riskantní a že si pořídí raději střelnou zbraň. O rok později v červenci pak napadl dvě ženy, z nichž jedna přežila, druhá však zemřela.

Po první vraždě se rozhodl pokračovat

Vědomí, že někoho připravil o život, vyvolalo v Berkowitzovi touhu zabíjet dál. V následujícím roce proto zaútočil ještě několikrát. Ačkoli se některým jeho obětem podařilo přežít, popis vraha nikdy nebyl takový, aby stačil k jeho dopadení.

Na místě činu jeho páté vraždy byl nalezen dopis, ve kterém pachatel policii napsal, že se vrátí a své činy zopakuje. Že ho nikdy nikdo nedopadne a on bude dál dokazovat, jak moc má před zákony navrch.

Podepsal se tehdy jako Samův syn. Od té chvíle policie nepátrala jen po vrahovi, který si vybírá náhodné oběti, ale po někom, kdo by si mohl touto přezdívkou říkat. Nakonec se ale nikdy neukázalo, proč si Berkowitz vybral právě tato dvě slova.

Zatčen na základě náhody

10. srpna roku 1977 silniční policie prověřovala vůz odstavený u silnice. V něm našla zbraň a stopy po krvi, počkala si proto, až se majitel vozu vrátí. Jakmile se Berkowitz objevil u auta, byl zatčen.

Při výsleších se ke všemu doznal a s policisty spolupracoval. V roce 1978 byl odsouzen na celkem šest doživotních trestů, nebo také na 365 let ve vězení.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články