Postrach Moravy: Sériový vrah měl na svědomí české četníky. Důvod, proč jej veřejnost považovala za hrdinu, je zarážející

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Martin Lecián
Martin Lecián

Vlastním jménem Martin Lecián byl znám pod mnoha přezdívkami, nejvíce proslul jako Postrach Moravy, ačkoli mnozí ho zpočátku měli spíše za hrdinu. A to i přesto, že se postaral o smrt mnoha lidí.

Lecián se stal slavným už během svého života a po jeho smrti o něm bylo napsáno mnoho článků. A to především proto, že se těsně před smrtí, ke které byl odsouzen, pokusil o útěk.

Postrach Moravy se tak stal nejen problematickým člověkem, vrahem a zlodějem, ale i utečencem, který však byl brzy po svém pokusu dopaden.

Byl problémovým dítětem, později kradl a zápolil se zákony

Lecián se narodil v roce 1900. Do svých osmnácti let byl vychováván v polepšovně, ihned po propuštění se dal na dráhu kapsáře, později bankovního lupiče.

Jelikož měl tuberkulózu, musel najít vynalézavý způsob, jak krást, protože banky tehdy byly zabezpečeny dusaným popelem umístěným za zámkem, kterého se většina zlodějů nadýchala.

Se svou přítelkyní Marií Křenovskou se mu podařilo vyloupit mnoho míst a Lecián si tak získal mezi lidmi pověst toho, kdo krade bohatým.

Bylo o něm napsáno mnoho básní a písní a některými byl oslavován i přesto, že brzy začal k loupení přidávat i vraždy.

Vraždil strážníky i četníky

První vraždy se Martin Lecián dopustil 19. ledna 1927. Tehdy ho při loupeži vyrušil strážník a on ho zabil čtyřmi střelnými ranami do hlavy.

O měsíc později zavraždil nočního hlídače v podniku, kde se chystal krást. Ani poté, co na něho byla vypsána odměna 10 000 korun, nepřestal se svými činy.

Naopak ve vlaku dokonce napadl četníka, který ho poznal, postřelil ho a po dlouhé potyčce nakonec sám vyskočil z vlaku, aby utekl.

Jeho obliba u lidí skončila postřelením nastávajícího otce

O Leciánovi se dlouho říkalo, že krade bohatým a trestá pouze ty, kteří si to zaslouží. Mezi obyčejnými lidmi byl oblíbený až do osudného dne, kdy zabil čerstvě ženatého strážmistra.

Ten se měl brzy stát otcem. Nelítostné chování k nenarozenému dítěti, kterému vzal Lecián otce, poštvalo hodně lidí proti němu.

Po zatčení se pokusil o útěk

23. dubna 1927 byl Lecián po mnoha přestřelkách konečně dopaden. Následoval dlouhý soudní proces trvající šest týdnů, po kterém byl odsouzen k smrti.

Společně s dalším vězněm se pokusil před rozsudkem utéci a zastřelili při tom jednoho z hlídačů. Možná právě kvůli tomuto pokusu byla nakonec zamítnuta jeho žádost o milost. Lecián byl popraven 6. října 1927.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články