Poporodní deprese Andrey Yates způsobila rodinnou tragédii. Přesto jí výrazně pomohla

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Andrea Yates
Zdroj: Profimedia

Psal se 20. červen roku 2001, když texaská policie obdržela v ranních hodinách podivný telefonát, ve kterém žena jménem Andrea Yates oznámila, že potřebuje do svého domu poslat policistu. Nikdo tehdy ještě netušil, jaká tragédie se právě odehrála.

Andrea Yates pocházela z velké rodiny. Měla celkem čtyři starší sourozence a už v dětství trpěla různými poruchami. Bulimie a deprese ji v sedmnácti letech dohnaly až k myšlenkám na sebevraždu, se kterými se svěřila svému příteli.

Od dětství měla duševní problémy

V té době se s tím ještě dokázala poprat, ve škole jí to šlo, byla kapitánkou plaveckého týmu a v roce 1986 úspěšně absolvovala univerzitu v Texasu, kde studovala obor zdravotní sestra. Tuto práci pak začala vykonávat a seznámila se se svým manželem Russellem Yatesem.

Oba byli silně věřící a po svatbě si slíbili, že budou mít tolik dětí, kolik jim příroda nadělí. Antikoncepce ani jiná forma ochrany tak nepřipadaly v úvahu. Během následujících sedmi let se jim narodili čtyři chlapci a jedna dívka. Všechny děti dostaly jméno podle nějaké biblické postavy.

S každým porodem ale na Andreu přicházely mnohem horší stavy. Trpěla totiž poporodními depresemi a v roce 1999 se poprvé pokusila o sebevraždu. Předávkovala se léky, ale nakonec se ji podařilo zachránit a léčila se antidepresivy.

Andrea Yates

Zdroj: Profimedia

Sebevraždu chtěla spáchat víckrát za život

Úzkostné stavy a touha ukončit život se u ní projevovaly čím dál častěji. Vždy po hospitalizaci dostala novou dávku léků, které jí měly pomoci. Ve stejném roce se o sebevraždu pokusila ještě několikrát, dokonce ji manžel našel, jak si sama drží nůž po krkem.

Lékaři u ní poté diagnostikovali těžkou formu poporodní deprese a psychiatrička nabádala jak Andreu, tak jejího manžela Russella, aby už další děti neměli. Jejích rad ale nedbali a počali páté dítě. Andrea přestala brát léky a v roce 2000 porodila dceru Mary.

Vypadalo to, že svítá na lepší časy, Andrea si vedla velmi dobře, a to až do doby, než na jaře roku 2001 zemřel její otec. Jeho odchod jí hodně vzal a začala se soustředit hlavně na čtení bible. Dokonce z toho důvodu přestala pečovat o malou Mary.

Varování lékařů manželé nedbali

I přes léčbu se opět dostala do velmi špatného psychického stavu. Doktoři Russella upozorňovali, aby Andreu nenechával s dětmi samotnou. V osudný den se tak stalo na pouhou hodinu a tragédie byla na světě.

Andrea Yates

Zdroj: Profimedia

Zatímco Russell odešel do práce a matka Andrey byla na cestě, aby na ni i děti dohlédla, stihla je Andrea všechny zabít. Zavřela psa, aby jí nepřekážel, napustila vanu a postupně v ní utopila všechny děti. Nejstarší Noe se pokusil utéct, když viděl bezvládné tělo své malinké sestřičky, ale nepodařilo se mu to.

K vraždám dětí se přiznala

Andrea uložila děti do postelí a poté zavolala na policii a manželovi, aby dorazil domů. To, co v jejich domě našli, bylo hrozné. Ke svým činům se hned přiznala a psychiatrovi vraždy odůvodnila tím, že nevěřila v dobrou budoucnost svých dětí.

Zabitím je dle svého úsudku ochránila před tím, aby byli hříšnými, a tím pádem taky před peklem a satanem. Ačkoliv byl v Texasu v té době možný trest smrti, u Andrey nebyl nařízen, protože v době vraždy nebyla při smyslech. Svůj trest si tak dodnes odpykává v psychiatrickém zařízení.

Jednalo se tehdy o přelomové rozhodnutí, co se duševních chorob týče. Od té doby dostala také diagnóza poporodní deprese mnohem větší pozornost a dnes už se na tyto stavy u matek po porodu dává větší pozor.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, edition.cnn.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články