Nejmladší sériový vrah zabíjel a mučil děti. Prozradilo ho mramorované oko

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pomeroy Jesse
Zdroj: Neznámý autorNeznámý autor, Public domain, via Wikimedia Commons

Nejmladší sériový vrah v americké historii. Ačkoliv se přiznal „pouze“ ke dvěma vraždám, kvůli svému náhodnému výběru obětí a odlišnému způsobu vraždy do této kategorie určitě patřil. Navíc jeho zločiny obsahovaly tak velkou míru patologie, že pokud by nebyl zatčen, dá se předpokládat, že by obětí bylo mnohem více.

Jesse Harding Pomeroy se narodil 29. listopadu v roce 1859 v Charlestownu v Massachusetts. Jeho otec byl veterán z občanské války.

O jeho dětství nejsou příliš přesné informace. Některé zdroje tvrdí, že byl jeho otec velmi přísný a že syna mlátil bičem, v jiných pramenech je uvedeno, že si otec svých synů nevšímal, a ti měli tedy spíše volnou výchovu.

Tak či tak, Pomeroy začal se svou „kariérou“ problémového dítěte velmi brzy. Již v pěti letech ho soused obvinil, že mu ubodal kočku a hodil ji do řeky. Celkově se jednalo o velmi zvláštního chlapce.

Kvůli blíže nespecifikované nemoci měl na jednom oku bílý povlak, což na okolí působilo lehce děsivě. Možná i kvůli tomu se stal velmi samotářským. Jeho učitel uvedl, že byl velmi zvláštní, nikoliv zlý, ale spíše nepochopený.

Ve dvanácti letech jeho zločiny kryla matka

Když mu bylo dvanáct let, kolem jeho bydliště začaly děti nahlašovat fyzická i sexuální napadení. Ve výpovědích většinou zaznělo, že je nějaký mladík nalákal na sladkosti, ohrožoval je nožem, někdy jim pořezal obličej či genitálie. Popis podezřelého pak vyšel v místních novinách.

Matka, Ruth Pomeroy, syna poznala. Okamžitě přestěhovala celou rodinu do jižního Bostonu. Ale ani zde mladíka násilnické choutky nepřešly. Roku 1872 byly oznámeny další dva případy napadení chlapců. Jeden byl nalezený na pláži, druhý byl zbitý a znásilněný přivázán k telefonnímu sloupku.

Odsouzen k nápravě

Jeden ze svědků řekl policii o mramorovaném oku, což je přivedlo přímo k Pomeroyovi. Ten nakonec stanul před soudem, kde byl shledán vinným.

Jeho trestem bylo šest let ve státním nápravném zařízení ve Westborough. Na nátlak své matky byl ale po dvou měsících podmínečně propuštěn.

Zanedlouho se ukázalo, jak neuvěřitelně špatné toto rozhodnutí bylo. Za necelý měsíc totiž zmizela desetiletá dívka Katie Curran. Naposledy byla dokonce v krejčovském obchodě Ruth Pomeroy.

Policie však nic neobjevila. Pouhých čtrnáct dní nato bylo na pláži objeveno tělo mrtvého chlapce, které bylo téměř bez hlavy.

Přiznání k jedné i druhé vraždě

Zde už policie stopy měla — otisky jeho bot u těla, krev na oblečení a škrábance na rukách. Mladík se nakonec k vraždě přiznal. To ale nebylo všechno.

Jeho matka byla nucena prodat svůj obchod a noví majitelé našli v suterénu rozkládající se tělo Katie Curran. Pomeroy se opět přiznal.

[readlaso]

Oprátka, nebo doživotí

Soud proběhl krátce po jeho 15. narozeninách. Porota odmítla verzi se šílenstvím, ale nabídla chlapci shovívavější trest kvůli nízkému věku. S tím však nesouhlasil soudce a vyřkl trest smrti. Proti tomu se zase postavil úřad guvernéra, který odmítl podepsat rozkaz k popravě takto mladého člověka.

Nakonec byl tedy Jesse Pomeroy odsouzen k doživotí na samotce. Během svého pobytu ve vězení se snažil několikrát uprchnout, nikdy se mu to ale nepodařilo. Nakonec ve vězení studoval, učil se jazyky a psal poezii. Zemřel 29. září 1932 na infarkt.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články