Matka ji nutila používat invalidní vozík a lhát doktorům. Příběh dívky, která se ve vězení cítí svobodněji než doma

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Gypsy Rose
Zdroj: Profimedia

Když se Gypsy Rose Blanchard narodila, byla naprosto zdravá. Jenže její matka Dee Dee to viděla jinak. Už od raného věku si začala vymýšlet u dívky nemoci, kterými nikdy netrpěla. A to tak přesvědčivě, že jí na to skočili lékaři i dcera sama.

Dee Dee trpěla Münchausenovým syndromem. Ten se projevuje tím, že psychicky nemocná osoba předstírá nemoci někoho sobě blízkého, aby na sebe přitáhla pozornost. A přesně to se ženě dařilo.

U své dcery si vymyslela spoustu nemocí, jejichž příznaky díky svému zdravotnickému vzdělání skvěle popsala. Doktoři, ke kterým dceru zbytečně vozila, jí diagnózy papírově potvrdili, dokonce dívce předepsali léky.

A Gypsy sama jako malá věřila tomu, že je skutečně nemocná. Spoustu věcí, které jí matka vyprávěla, si vsugerovala. Trpěla tak bolestmi hlavy jen na základě toho, že jí to někdo nařídil. Od dětství nechodila, používala invalidní vozík.

Byla zdravá, i tak ale měla leukémii, astma a prošla si několika operacemi očí

I když dívce ve skutečnosti nic nebylo, příznaky, které její matka popsala, byly přesvědčivé. Dívka měla podle nich oficiálně astma, leukémii i svalovou dystrofii.

Gypsy byla několikrát na laserové operaci očí. I když byl její zrak skvělý, matka ji donutila věřit tomu, že vidí špatně. A i když měla zuby zdravé, bylo potřeba je vytrhat, protože podle Dee Dee byly zkažené.

Když si příbuzní a přátelé všimli, že Gypsy vlastně nepotřebuje invalidní vozík, přestala se s nimi její matka bavit. Své dceři zakázala o tom mluvit. V jejích čtrnácti letech navíc začala falšovat její věk.

Gypsy si konečně začala uvědomovat, co se děje. Došlo jí, že ji matka ničí jak psychicky, tak fyzicky. Jeden z doktorů, u kterého se měla dívka léčit s neurologickými problémy, si všiml, že má její matka Münchausenův syndrom.

Z nepochopitelného důvodu ale nikomu nic neřekl. V devatenácti letech se proto Gypsy rozhodla utéct z domova. Bohužel se jí to nepovedlo a matka ji doma přivázala k posteli. Žádný internet, žádný kontakt se světem.

Cizí muž pro ni vraždil

Gypsy se nakonec podařilo se osvobodit a dostala se k počítači s internetem. Našla si křesťanskou seznamku, kde se seznámila s mužem jménem Nicholas Godejohn. Tomu vyložila svůj příběh.

Gypsy muže ze zoufalství požádala, aby její matku zabil. A on k jejímu překvapení souhlasil. Přišel k Gypsy domů, a zatímco se dívka schovávala v koupelně, její matku ubodal.

Za vraždu Dee Dee dostal muž doživotí. Gypsy byla za navádění k vraždě odsouzena k deseti letům vězení. To vše se stalo roku 2015. Obviněná dívka u soudu sdělila, že i ve vězení jí bude lépe než doma s matkou.

Tento skutečný příběh zachycuje, co všechno se stalo kvůli psychické nemoci matky Dee Dee, která za své jednání ve skutečnosti nemohla. Kdyby bylo její jednání včas odhaleno, byla by jí dcera odebrána a matka by se musela léčit.

V tomto případě končí ovšem celá věc nešťastně. Příběh byl zfilmován, aby o nebezpečí Münchausenovy choroby informoval svět. Seriál s názvem Odhalení byl zveřejněn v roce 2019 a hlavní roli si v něm zahrála herečka Joey King.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články