Markýza temnoty: Otrávila celou svou rodinu, své jedy nejprve testovala na nemocných. Toto je její příběh

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Marquise Brinvilliers
Zdroj: Unknown source, Public domain, via Wikimedia Commons

Kvůli jejímu obvinění byla ve Francii v 17. století spuštěna tzv. travičská aféra. Markýza totiž před svou smrtí při mučení přiznala i další jména významných lidí, kteří využívali služeb spletité sítě čarodějnic, alchymistů a věštkyň. Obvinění vedla až na samotný královský dvůr Ludvíka XIV. Po rozsáhlém vyšetřování byly v Paříži spuštěny regulérní čarodějnické procesy a Král Slunce nechal popravit třicet čtyři lidí.

Marie-Madeleine-Marguérite d’Aubray se narodila v roce 1630 do bohaté a vlivné rodiny. Její otec zastával několik důležitých vládních pozic.

Ačkoli byla nejstarší z pěti dětí a otec ji velmi miloval, nebylo s ní počítáno jako s budoucí dědičkou. Očekávalo se, že se za někoho bohatého provdá a její muž poté dostane její věno.

Nemanželské děti

Marie se ve svých jedenadvaceti letech provdala za armádního důstojníka Antoina Gobelina, markýze de Brinvilliers, který disponoval velkým majetkem po svých předcích. Společně měli sedm dětí, je však možné, že čtyři z nich pocházely z markýziných „záletů“.

Když ji manžel představil svému příteli, Godinovi de Sainte-Croix, markýza de Brinvilliers v něm získala dalšího milence. Když to však její otec zjistil, zasáhl a milence nechal poslat na dva měsíce do vězení v Bastile. Bál se, aby nebyla poškozena pověst jeho dcery a celé její rodiny mezi francouzskými aristokraty.

Kdyby otec nenechal zavřít jejího milence, zůstal by na živu

Již ve vězení začal milenec skrze dopisy spřádat pomstu. Sainte-Croix si v Bastile udělal spoustu kontaktů a po propuštění zasvětil markýzu de Brinvilliers do umění míchání jedovatých lektvarů.

Ty markýza nejprve zkoušela na pacientech v nemocnicích. Údajně tak otrávila více než třicet nemocných. Nakonec přišli na řadu ti, kvůli kterým to vše dělala. Otrávila svého otce a později i své bratry, aby jí připadlo veškeré dědictví.

Plán však selhal ve chvíli, kdy se pokusila otrávit i svého manžela. Údajně to překazil samotný Sainte-Croix, který se bál, že si ho travičská markýza bude chtít po smrti manžela vzít.

Prozradila ji korespondence s milencem

Nakonec by se vše ututlalo, kdyby nebyly po smrti jejího milence v roce 1672 nalezeny jeho dopisy. Díky nim byly všechny zločiny markýzy de Brinvilliers odhaleny. Markýza se sice ještě pokusila utéct do Lutychu, ale nakonec byla chycena a mučena, aby se doznala, a v roce 1676 v Paříži sťata.

Její činy inspirovaly mnoho umělců, kromě příběhů a básní vznikla i opera s názvem Markýza de Brinvilliers či francouzský film Markýza temnoty.

Zdroj: en.wikipedia.org, fr.wikipedia.org, stoplusjednicka.cz
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články