Magnus Gäfgen: Spáchal neodpustitelný zločin a ještě si nahrabal. Z toho, jak vysoudil 3 000 eur, vzteky vybuchnete

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Magnus Gaefgen
Magnus Gaefgen

Magnus Gäfgen se narodil do chudých poměrů. Snažil se udělat vše pro to, aby si zajistil dostatečné vzdělání a žil lépe než jeho rodiče. Proto začal studovat práva.

Jenomže lepšího života se nedočkal. Osudem mu bylo vězení, kam ho poslal soud v roce 2002. I když se Gäfgen odvolával a snažil se o zkrácení trestu, nakonec bylo verdiktem doživotí.

Toužil po penězích. I když je dostal, uneseného chlapce nepropustil

V září roku 2002 Gäfgen unesl jedenáctiletého chlapce Jakoba von Metzlera. Jeho rodiče byli bohatí úředníci a únosce za jeho propuštění požadoval vysoké výkupné.

To také dostal. Jenže rodina kontaktovala policii a Gäfgen nebyl zrovna nejchytřejším únoscem na světě. Nechal se sledovat až na místo předání peněz, kde byl zatčen.

Až po dlouhém vyslýchání nakonec přiznal, že Metzlera zabil hned poté, co ho přivedl k sobě domů. Nakonec policistům prozradil, kde najdou jeho tělo.

Za kruté zacházení s teprve jedenáctiletým chlapcem vyměřil soud Gäfgenovi doživotí. Navíc bylo v roce 2003 doporučeno, aby Gäfgen neměl možnost podmínečného propuštění po patnácti letech.

Proti tomuto rozhodnutí se únosce a vrah snažil odvolat, ale jeho odvolání byla několikrát zamítnuta. Doživotí pro něho proto stále trvá.

I když je ve vězení, nakonec zbohatl

V srpnu roku 2011 se Gäfgenovi podařilo vyhrát soud, ve kterém požadoval deset tisíc eur od policistů, kteří ho usvědčili. Ti mu totiž při jeho zatčení a vyslýchání vyhrožovali mučením, aby jim pomohl s nalezením těla.

Jelikož se podle záznamů orgány skutečně dopustily ilegálního vyhrožování, byla Gäfgenovi část požadovaných peněz vyplacena, nebylo to však deset tisíc, ale pouze tři tisíce eur.

I tak se stal legendou, protože jako vězeň vyhrál soud s orgány, které nad ním tou dobou držely kontrolu. Opojen nadějí začal střádat další plány, jak se co nejrychleji dostat z vězení.

Začal plánovat, že založí nadaci, která by pomáhala dětem s problémy, ale poté, co o jeho prohlášení začala média spekulovat, od plánů upustil.

V roce 2017 Gäfgen požádal o podmínečné propuštění, ale úřady ho označily za stále nebezpečného a o rok později byla jeho žádost zamítnuta.

V současné době Gäfgen sedí ve věznici v Německu. Na motivy jeho případu bylo natočeno několik kriminálek, obvykle se jemu podobný zločinec objevuje v jednotlivých dílech seriálů na pokračování.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články