Kult Nebeská brána: Detaily v pitevních zprávách obětí rituální hromadné sebevraždy zneklidňují společnost dodnes

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Nebeska brana kult
Zdroj: Shutterstock

Lidé jsou ochotní věřit různým teoriím, a pokud se jejich hlasatelem stane zdatný manipulátor, neváhají z přesvědčení obětovat i svůj život. Přesně to se stalo před více než dvaceti lety, kdy členové sekty Nebeská brána spáchali hromadnou sebevraždu. Jak svůj šokující čin provedli?

UFO kult s názvem Nebeská brána byl založen v roce 1974 Marshallem Applewhitem a Bonnie Nettlesovou v kalifornském San Diegu. Členové sekty věřili v mimozemské civilizace, a aby se k nim mohli připojit, neváhali spáchat sebevraždu.

Dva fanatici založili sektu

Applewhite se narodil v Texasu a byl vychován v konzervativní věřící rodině. V mládí navštěvoval hned několik univerzit. Chvíli působil jako učitel hudby na vysoké škole v Alabamě, ale poté, co byl obviněn ze sexuálního obtěžování jednoho studenta, byl nucen odejít.

Jeho univerzitní působení tím ale neskončilo. Vrátil se do Texasu, kde působil na hudebním oddělení vysoké školy v Houstonu. Ačkoliv ho přitahovali spíše muži, oženil se a měl děti. Manželství se však později rozpadlo.

Marshall Applewhite

Zdroj: Profimedia

V sedmdesátých letech se setkal se zdravotní sestrou Bonnie Nettlesovou a v otázce mystiky si velmi sedli. Oba byli přesvědčení, že jsou mimozemského původu a jejich duše kdysi ztroskotaly na zemi, kde přesídlily do lidských těl.

Tvrdá askeze a nulový sociální kontakt

Založili proto sektu s názvem Nebeská brána a snažili se získat k sobě další členy. Jejich učení vycházelo z Bible, zejména z části o zjevení sv. Jana, kde byla popsána Apokalypsa, před kterou chtěli své členy ochránit.

Sekta se usadila v San Diegu, kde její členové žili asketickým způsobem života. Všichni museli zpřetrhat své sociální vazby, vzdát se majetku a žít v izolaci v sídle sekty. Tam dodržovali přísný denní řád, nosili jen volné oblečení a měli zakázány jakékoliv požitky.

Applewhitova spřízněná duše Bonnie sice v roce 1985 zemřela, ale on ve svém učení pokračoval dále. Byl zdatným manipulátorem, který dokázal ovlivnit spoustu lidí. Posledním krokem na cestě do vesmírné dimenze byla podle něj sebevražda. Čas k tomuto kroku nastal v roce 1997.

Kometa jako znamení k přesunu

Kolem země tehdy prolétala kometa Hale-Bopp a členové sekty Nebeská brána věřili, že s ní přiletí také kosmická loď, která je vezme na jinou planetu. Ve svém sídle v Kalifornii, tak spáchalo třicet devět lidí hromadnou sebevraždu.

Marshall Applewhite

Zdroj: Profimedia

Pitevní zpráva odhalila šokující informace o tom, jak členové sekty sebevraždu spáchali. Před samotným aktem natočili video, ve kterém vysvětlili důvody svého činu.

Umírali postupně ve skupinách po dobu tří dnů. Rozděleni byli na dvě patnáctičlenné a jednu devítičlennou skupinu, která zemřela jako poslední a jejíž součástí byl také zakladatel hnutí Applewhite.

Smrt jako cesta za něčím lepším

Všichni byli oblečení do stejných černých teplákovek s nášivkou zapadajícího Slunce, názvem sekty a nápisem „odcházející tým“. Na nohou měli boty Nike a v kapse všichni totožný peněžní obnos.

Jako způsob smrti si zvolili otravu. Dle pitevní zprávy do jablečné šťávy přimíchali barbituráty a zapili ji vodkou. Následně si na hlavu nasadili igelitový sáček a své tělo přikryli fialovou dekou. Právě z toho důvodu byli rozděleni do skupin, aby si mohli navzájem pomáhat s nasazováním sáčků na hlavu a také s aranžováním již mrtvých těl.

Těla obětí našel jeden z bývalých členů sekty, který se dozvěděl o plánované sebevraždě, ale bohužel přišel pozdě. Nález tolika mrtvých těl a důvody vedoucí k hromadné sebevraždě otřásly celou společností a na několik měsíců se staly hlavním tématem pro média po celém světě.

Zdroj: grunge.com, idnes.cz, cs.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články